Pro další snížení emisí instaluje MAN do vozidel Lion’s City E klimatizační systém CO2

MAN se zavázal, že do roku 2030 výrazně sníží emise CO2 prodávaných vozidel. Jako jedno z opatření k dosažení tohoto cíle společnost po intenzivní vývojové fázi implementovala do vozidla MAN Lion’s City E klimatizační systém CO2.

Cílem společnosti je snížit emise skleníkových plynů na ujetý kilometr prodaných nákladních vozidel, autobusů a dodávek o 28 % ve srovnání s rokem 2019. Nejpozději do roku 2050 chce MAN dosáhnout neutrality z hlediska emisí skleníkových plynů – jinými slovy nulových čistých emisí v celém hodnotovém řetězci. Pro splnění tohoto cíle MAN prosazuje elektrifikaci pohonů v různých modelových řadách – a také používání udržitelných chladiv pro klimatizační systémy.

Po rozsáhlém sledování vývoje trhu a intenzivní vývojové fázi je nyní MAN Lion’s City E k dispozici s klimatizačním systémem CO2. Kromě přechodu na klimaticky šetrné chladivo CO2 se nová technologie zaměřuje zejména na následující oblasti:

Vysoký výkon

Díky vývoji inovativní a vysoce účinné koncepce klimatizačního systému zaručuje MAN Lion’s City E optimální výkon ve všech teplotních rozmezích. Systém poskytuje dostatečný topný výkon i v zimních měsících, které jsou pro elektromobily kritické – aniž by to negativně ovlivnilo spotřebu energie, a tím i dojezd.

Efektivní tepelný management

Kromě prioritního využití účinného tepelného čerpadla klimatizačního systému CO2 jsou všechny vlivy prostředí využívány pomocí inteligentního řízení s cílem optimalizovat provoz vytápění a chlazení. Za účelem dalšího zvýšení energetické účinnosti byly rovněž testovány a do systému inteligentně integrovány všechny zdroje energie a jejich podíl na energetické bilanci. 

Integrace řídicí jednotky sVF (inteligentní funkce vozidla)

Pomocí řídicí jednotky sVF (funkce chytrého vozidla) se vozidlo přizpůsobuje individuálnímu využití zákazníkem tím, že vypočítá příslušné optimální nasazení energie. První zkušební jízdy tohoto systému již byly zahájeny.

Společnost MAN investovala také do vývoje digitálního řídicího systému (over the air – OTA) a inteligence vytápění, větrání a klimatizace. Ekologický a zároveň vysoce účinný klimatizační systém nyní nabízí na mezinárodním trhu inovativní a oceňované e-busy MAN Lion’s City E ve třech délkách.

Zdroj a foto: MAN Truck & Bus

Leave a Reply

%d bloggers like this: