Nově vzniklý spolek Výtoň 21 podporuje modernizaci železničního mostu pod Vyšehradem

Hlavním zájmem nově vzniklého spolku Výtoň 21 je aktivně podporovat výstavbu nového mostu.

Spolek Výtoň 21 sdružuje zejména obyvatele a vlastníky bytů na pražské Výtoni stejně jako obyvatele pražského Podskalí či lidi, kteří v místě pracují.

„Kdykoli se začne v Česku cokoli stavět, najde se parta, která spustí obstrukce, což ve výsledku jakoukoli modernizaci zpomalí či dokonce úplně zabrzdí. Iniciativu Výtoň 21 jsem založil s cílem naopak modernizaci podpořit. My místní máme totiž kromě sentimentu posledních 122 let špatné spaní z neskutečného kraválu z projíždějících vlaků. Konec technické životnosti mostu bereme tím pádem jako příležitost postavit most tichý, moderní a celé okolí Výtoně významně revitalizovat,“ říká Jiří Grund, výtoňský rodák a předseda spolku Výtoň 21.

Podle Jiřího Grunda místní obyvatelé přezdívají současný železniční most jako „Rámusák“. Při průjezdu vlaků se ve většině bytů, které s mostem bezprostředně sousedí, klepou tabulky v oknech. Nemluvě o významném hluku, který rezonuje celou ocelovou konstrukcí při průjezdu vlakových souprav, např. v noci. Ani okolí mostu není přívětivým místem.

„Aktuální konec technologické životnosti mostu proto vnímáme především jako příležitost postavit zbrusu nový most za využití nejmodernějších technologií. Výsledkem takové stavby by měl být nejen znatelně vyšší klid pro místní obyvatele, ale i významné zušlechtění celého okolí pražské Výtoně, včetně modernizace a občanského oživení navazujících mostních konstrukcí. V tomto směru považujeme návrh vzešlý z architektonické soutěže za krok správným směrem,“ dodává Jiří Grund.

Spolek Výtoň 21 založil i petiční výzvu.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: spolek Výtoň 21

Leave a Reply

%d