V Teplicích pokračuje rekonstrukce nádražní budovy, první etapa skončí v závěru roku

Slavnostní zahájení rekonstrukce historické výpravní budovy v Teplicích proběhlo v úterý 13. září loňského roku.

Současná výpravní budova v lázeňském městě pod Krušnými horami pochází z roku 1858. Rozsáhlý objekt byl postaven v novorománském stylu, ve své době byl také sídlem soukromé Ústecko-teplické dráhy.

První etapa, která má skončit v závěru letošního roku, zahrnuje kompletní obnovu střech včetně krovů, celé fasády a přilehlého nástupiště. Akci zrealizuje společnost Chládek & Tintěra za 236,1 milionu korun. Stavba bude navržena ke spolufinancování z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF) Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy (NPO).

V první etapě dochází k obnově střech včetně krovů a celé fasády. Budou vyměněna také všechna okna a dveře. Součástí prací je i rekonstrukce 1. nástupiště, které bude řešeno bezbariérově se zvednutím nástupní hrany. Renovací prochází také historické zastřešení nástupiště a přilehlá kolej.

Vizualizace rekonstruované nádražní budovy v Teplicích (zdroj: Správa železnic)

Nový vzhled budovy byl navržen po důkladném restaurátorském průzkumu a zohledňuje její památkovou ochranu. Objekt se očistí od nekvalitních dobových úprav a budou mu vráceny původní historické prvky. Navrženo je také obnovení historické barevnosti fasády kombinované s detaily v cihlové barvě, oplechování a kovové prvky budou tmavě šedé. Umělý šindel a plech na střeše nahradí šablony imitující dřívější břidlicovou krytinu.

Intenzivně pokračují také projektové práce na druhé etapě. Kromě kompletní rekonstrukce interiéru budovy bude zahrnovat například i vybudování nových parkovacích ploch nebo úprava trafostanice s instalací fotovoltaické elektrárny na její střeše.

Zdroj: Správa železnic, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: