OBRAZEM: Snesení ocelové konstrukce železničního mostu v ulici Dukelských hrdinů

V sobotu krátce po 14. hodině snesli stavbaři v ulici Dukelských hrdinů ocelovou konstrukci mostu, který v rámci stavby trati na letiště nahradí nová estakáda.

Snesení se provádělo jeřábem LTM 1350. Za pomoci vázacích prostředků došlo k zavěšení mostní konstrukce na jeřáb a jejímu přenesení na přistavený podvalník s tahačem. Následně se odstraní spodní stavba mostu, která uvolní místo pro základy budoucího přemostění.

Příhradové nýtované konstrukce byly ve své době klíčovým stavebním prvkem mostů. Konkrétně ten v ulici Dukelských hrdinů vznikl v roce 1890, železniční dopravě tak sloužil přes 130 let. Nově se stane jednou z dominant Muzea železnice a elektrotechniky NTM, které vznikne v bývalém depu na Masarykově nádraží.

V místě původního mostu se vybuduje nová estakáda. Její výstavba je součástí modernizace trati mezi Prahou a Kladnem s odbočkou na Letiště Václava Havla. Konkrétně jde o úsek mezi pražskými Bubny a Výstavištěm.

Snesení historické mostní konstrukce a jejímu převozu do budoucího muzejního areálu předcházel podpis nové smlouvy mezi Správou železnic a NTM, jejímž předmětem byl převod dalších technických zařízení do majetku muzea. Kromě zmíněného mostu se stalo součástí jeho sbírek rovněž několik přejezdových zabezpečovacích zařízení, sloupy a další součásti trakčního vedení, mostní provizorium a litinové sloupy ze zrušeného zastřešení nástupiště ve stanici Řetenice.

Zdroj: Správa železnic, foto: Pavel Šejna / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: