OBRAZEM: Do Plzně dorazil první tříčlánkový trolejbus pro linku na pražské letiště

Do plzeňského závodu Škody byla ve středu 26. dubna přivezena první karoserie trolejbusu Škoda Solaris 24m pro Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Výrobcem podvozku a kompletní karoserie je polsko-španělská společnost Solaris Bus & Coach, trakční elektrovýzbroj včetně elektromotorů bude pocházet z dílen společnosti Škoda Electric ze skupiny Škoda Group.

Praha bude prvním provozovatelem velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů Škoda-Solaris 24m a vůbec tříčlánkových vozidel v České republice. Nové trolejbusy jsou určeny pro budoucí linku číslo 59, která nahradí stávající autobusovou linku číslo 119 spojující terminál Nádraží Veleslavín s letištěm v Ruzyni.

Škoda-Solaris 24m je městský, plně nízkopodlažní tříčlánkový bateriový trolejbus s pěti dvoukřídlými dveřmi, celovozovou klimatizací a přepravní kapacitou 179 cestujících. Vozidlo je čtyřnápravové s pohonem druhé a třetí nápravy. Veškerá plocha trolejbusu určená pro stojící cestující je 100% nízkopodlažní, průchozí prostory uvnitř trolejbusu jsou bez schodů. Podesty a stupně pod sedadly jsou ve vozidle kvůli zajištění maximální bezbariérovosti co nejvíce omezeny. Vozidlo disponuje celkem 52 sedadly. Osvětlení prostoru pro cestující i vnější osvětlení vozidla využívá technologii LED. V prostoru druhých dveří je vytvořen prostor pro přepravu dvou kočárků, nebo dvou invalidních vozíků či jednoho kočárku a jednoho invalidního vozíku. Tyto prostory jsou standardně vybaveny zařízením pro fixaci a uchycení invalidního vozíku, sklopnou opěrkou a zádovou opěrnou deskou.

Vítězem zakázky na nákup 20 nových tříčlánkových bateriových trolejbusů se stalo česko-polsko-španělské sdružení společností Škoda Electric (ze skupiny Škoda Group), Solaris Bus & Coach a Solaris Czech.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, foto: Škoda Group

Leave a Reply

%d bloggers like this: