České dráhy opravily v Nymburce druhý osobní vůz pro Osoblažku

Do Třemešné ve Slezsku se vrátil druhý osobní vůz unikátní úzkorozchodné dráhy (760 mm) Třemešná ve Slezsku – Osoblaha, která je známá pod svým zkráceným názvem „Osoblažka“.

Komplexní opravou stupně R2 prošel vůz číslo 901. Práce provedla dceřiná společnost Českých drah DPOV ve svém závodě v Nymburce.

České dráhy investovaly do revizí a obnov vozidel na v současnosti jediné provozované úzkorozchodné dráze (760 mm) v České republice už více než 10 milionů korun. Na začátku roku vrátili do provozu po nutné revizi vyššího stupně jednu lokomotivu a vůz. V uplynulém týdnu se do Třemešné vrátil po velmi rozsáhlé revizi a opravě také druhý osobní vůz. Pokračuje i kompletní modernizace druhé lokomotivy, která zajistí stabilitu provozu a vytvoří potřebnou zálohu pro pravidelný provoz.

„Jednalo se v podstatě o unikátní ruční kusovou práci, protože v celé republice je takových vozů už jen několik kusů a dílny se s nimi setkávají jen výjimečně,“ říká Michal Kraus, místopředseda představenstva ČD a náměstek generálního ředitele pro servis.

„Máme velký zájem zachovat provoz na Osoblažce, která představuje jedinečnou úzkorozchodnou dráhu v naší republice a přispívá k rozvoji turistiky a celého regionu. Už v lednu jsme na dráhu vrátili do provozu motorovou lokomotivu 705.913 a osobní vůz číslo 905, který zůstává v „retro“ stavu a může být v budoucnosti využíván pro nostalgický provoz. Do opravy všech vozidel pro “Osoblažku” jsme tak investovali už více než 10 milionů korun. Díky tomu jsou všechny tři vozidla po obnově vyššího stupně připravena na další provoz po dobu dalších minimálně deseti let při dodržení plánu periodické údržby a obnov,“ doplňuje Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: České dráhy, foto Michal Jeřábek / České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: