Správa železnic připravuje přestavbu nádraží v Nymburce, již je znám vítěz architektonické soutěže

Architektonicko-urbanistickou soutěž o nejlepší řešení stanice Nymburk hlavní nádraží vyhlásila Správa železnic loni v říjnu.

Přestavba hlavního nádraží v Nymburce, kterou připravuje Správa železnic, vznikne podle návrhu architekta Tomáše Hanuse. Soutěžící měli navrhnout novou odbavovací halu, vhodnou rekonstrukci historického nádraží, navazující autobusové nádraží a přilehlý veřejný prostor. Své koncepty poslalo celkem 17 architektonických studií, z nichž pět postoupilo do druhé fáze soutěže.

Pětičlenná odborná porota následně jednomyslně vybrala jako nejlepší řešení od architekta Tomáše Hanuse, které vytvořil ve spolupráci s kolegou Janem Holubem. Druhé místo patří ateliéru Architekt Ondřej Tuček, třetí skončili G. L. Architekti.

Vizualizace nádraží v Nymburce (zdroj: Správa železnic)

Největší předností vítězného návrhu je podle poroty důstojné architektonické řešení, jeho přehlednost a provázanost s okolím. Hlavní plocha a autobusové nádraží se nacházejí mimo samotné náměstí, podél kolejišť, díky čemuž mohl vzniknout souvislý veřejný prostor s navazujícím parkem. Takové řešení ve výsledku zajistí rychlé odbavení, dobrou orientaci v prostoru, bezpečnost cestujících a zvýší tak atraktivitu veřejné dopravy.

Vizualizace nádraží v Nymburce (zdroj: Správa železnic)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: