„Nech doma SUV, jeď radši MHD“ – song na podporu MHD získal ocenění Zlatý středník

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a český hudebník Ventolin/David Doubek představili skladbu na podporu městské hromadné dopravy na začátku tohoto rok.

Aktuálně se počet zhlédnutí blíží hodnotě 200 tisíc. Píseň byla také nasazena do hitparády Velká sedma na Radiu 1, kde se udržela 6 týdnů na prvním místě. Poselství „Nech doma SUV, jeď radši MHD“ se šíří nejen online, ale také na koncertech, kde ji spolu s Ventolinem publikum nadšeně zpívá.

Song na podporu MHD získal 1. místo v kategorii Auto-moto a doprava v prestižní soutěži Zlatý středník. Soutěž vyhlašuje PR Klub a každoročně oceňuje nejlepší projekty z oblasti public relations. O produkci videoklipu MHD songu se postarala agentura EventHouse, se kterou SDP ČR dlouhodobě spolupracuje. V loňském ročníku získalo SDP ČR ve stejné kategorii také první místo za seriál Bus Salon.

K samotné skladbě vznikl také videoklip, který nese charakteristické prvky Ventolinovy tvorby. Za projektem stojí společně se SDP ČR agentura EventHouse. Producentem a režisérem klipu je Jiří Nevečeřal.

V písni, jejímž autorem je David Doubek, alias Ventolin, zaznívají autentické zvuky, které byly nahrány ve vozidlech MHD, nebo hlášení, která cestující dobře znají. Song MHD nasbíral tři dny po zveřejnění už více než 18 000 zhlédnutí na YouTube.

„Ve Sdružení dopravních podniků se snažíme různými cestami učit veřejnost, že jezdit veřejnou dopravou je z mnoha důvodů lepší než jezdit autem. Proto jsou konkurenty dopravních podniků auta a jejich výrobci. Ve Zlatém středníku se nám dva roky po sobě podařilo porazit tak velké hráče, jako je Volkswagen, Porsche nebo BMW a to je pro nás potvrzení, že v tomto úsilí máme i nadále pokračovat,“ říká předseda marketingové skupiny SDP ČR Slavoj Dolejš.

„Původně jsme chtěli vytvořit jednoduchou vánoční skladbu složenou z autentických zvuků tramvají, autobusů, trolejbusů nebo hlášení ve stanicích. Hned následně jsme ale myšlenku rozšířili, protože škála zvuků MHD je široká. Ventolin byl pro nás nejlepší volbou pro spolupráci, protože nejen že opravdu tuto formu dopravy aktivně využívá, ale zároveň je podle našeho názoru jeden z nejlepších hudebníků, kteří dokážou pracovat s podobnou škálou zvuků,“ přiblížil proces vzniku písně Jiří Nevečeřal z agentury EventHouse, který má na svědomí hlavní myšlenku projektu, scénář a režii videoklipu.

Samotný autor písně, David Doubek, k tomu dodává: „Na přelomu září a října 2022 mi zavolal můj manažer s tím, že existuje Sdružení dopravních podniků a že by si přálo ode mne píseň na podporu MHD ze zvuků autobusů, tramvají a tak. Připadlo mi to neuvěřitelné, praštěné a milé. A pak jsem od sdružení dostal skutečně balík zvuků brzd, houkaček a zprávu o činnosti s grafy a statistikami jako podklad pro text, což mě úplně skolilo. Chvíli jsem váhal, jak z tabulek udělat písňový text, a pak mě napadlo, že to chce zkratku a drama. MHD jsou tři písmena a ultimátní protivník SUV jsou taky tři písmena a pak už to šlo nějak samo. Zjistil jsem, že znělky, pípáky a hlášení znějí velmi melancholicky a romanticky, takže z nich vznikla taková vesele romanticko-melancholická píseň o tom, co mi na MHD připadá hezké s naučným sloganem shrnujícím dodané grafy.“

Ventolin, vlastním jménem David Doubek, je český hudebník, zpěvák a dj věnující se zejména elektronické hudbě, ale také vysokoškolský pedagog. Od roku 2002 působí na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde učí kulturní antropologii. Jeho nejznámější skladba je Disco Science, která vyšla v roce 2017 na albu Vitajte. Aktuálně má tato skladba 2 200 000 zhlédnutí na YouTube.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je SDP-CR-Ventolin-1024x387.jpg.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: SDP ČR

Leave a Reply

%d bloggers like this: