OBRAZEM: V Liberci pokračuje testování elektrobusu SOR NS 12 elektric
Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou pokračuje v testování zapůjčeného elektrobusu od libchavského výrobce.
Dopravce elektrobus SOR NS 12 elektric testuje po dobu tří měsíců. Jeho prvním výkonem byla dne 23. 9. 2023 celodenní směna 006-20 (cca od 8 do 18:30). V první den se tak vůz dostal na linky číslo 15, 18, 20, 22, 38 a 500. Elektrobus je postupně nasazován na většinu linek městské hromadné dopravy v Liberci.
Potřebná nabíjecí stanice pro vozidlo je umístěna v areálu tramvajové vozovny, jedno nabití trvá max. 8-9 hodin. DPMLJ v libereckých podmínkách testuje především kilometrický dojezd autobusu a velikost rekuperace z brzdění.
Tento prototyp elektrobusu byl společností SOR Libchavy představen veřejnosti na veletrhu Busworld 2017 a CZECHBUS 2017. Od té doby je vůz postupně zapůjčován dopravcům na testování.
Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou má v plánu do roku 2025 nasadit do provozu nejméně 4 autobusy na alternativní elektrický pohon.

Martin Dufek / Dopraváček.eu





