Nové vlaky pro Moravskoslezský kraj jsou před dokončením, sestavu v provozu doplní lokomotiva řady 750.7

V současně době probíhá v Ostravě konečná fáze montáže nových patrových vlaků push-pull. Jezdit budou v Moravskoslezském kraji a pro České dráhy je vyrábí konsorcium společností Škoda Transportation a Škoda Vagonka. Půjde o první vlaky tohoto typu na území České republiky, které budou v základní sestavě složené z jednoho řídicího a dvou vložených vozů s celkovou kapacitou až 356 míst k sezení. Sestavu v provozu doplní lokomotiva řady 750.7 z flotily ČD, a to na opačném konci než bude umístěn řídicí vůz. V tomto složení mohou vlaky push-pull v cílové stanici rychle změnit směr jízdy bez dlouhého přesunu lokomotivy. To přispěje ke zrychlení dopravy a zkrácení jízdních dob.

Dokončení souprav zdržela situace v souvislosti pandemií Covid-19 a požár v podniku, který dodává podlahy vozů. První nový vlak chtějí České dráhy nasadit do zkušebního provozu ještě v průběhu příštího roku. Následně bude spuštěn běžný provoz celkem 5 souprav na trati z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm.

Vlaky nabídnou cestujícím klimatizovaný interiér, bezbariérový nástup i sociální zařízení, Wi-Fi, elektrické zásuvky pro dobíjení drobné elektroniky, místa pro dětské kočárky a sklopný přebalovací pult pro cestující s kojenci, velký počet míst pro jízdní kola a speciální držáky na lyže, moderní audiovizuální informační systém s využitím LCD monitorů a vlakového rozhlasu či prodejní terminály jízdenek ODIS. Součástí výbavy budou i elektronicky ovládané dveře s tlačítkem a bezpečnostním systémem, který zaručí jejich blokování proti otevření již před rozjezdem vlaku.

Společnost CZ LOKO současně provádí úpravy lokomotiv řady 750.7, ty budou uzpůsobeny k provozu s novými push-pull vlaky. Úpravy se týkají modifikace protokolu WTB (Wire Train Bus) pro spojení lokomotivy s řídicím vozem. V září 2020 již byla dokončena první dvě vozidla s touto modifikací, celkem jich budou mít České dráhy k dispozici 6 kusů.

České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: