Silné mrazy komplikují i nadále dopravu, odstavena je zhruba třetina jednotek CityElefant

Silné mrazy komplikují i nadále dopravu v celé republice. Ve Středočeském kraji je z důvodu vniknutí prachového sněhu do elektroinstalace odstavena zhruba třetina všech elektrických jednotek CityElefant. České dráhy musí kvůli tomu některé vlaky na linkách S1, S2, S7, S9 a S12 rušit.

Pražskou příměstskou železnici i dnes výrazně omezuje nedostatek provozuschopných souprav i poruchy výhybek. Na lince S7 je zrušen úsek Praha hl.n. – Český Brod a zrušeny jsou také posilové vlaky v trase Praha hl.n. – Řevnice ve špičkách. Všechny zdvojené soupravy a linkách S1, S2, S22, S7 a S9 budou až do odvolání provozovány pouze jednou vlakovou jednotkou,“ informuje Ropid na sociálních sítích.

U jednotek CityElefant, které zajišťují většinu příměstských linek kolem Prahy, evidujeme část odstavených vozidel z důvodu poruchy elektroinstalace, do které vnikají drobné krystaly zmrzlé vody. Běžně se sníh do elektroniky nedostane, problémem je pouze jemný prachový sníh, který letos napadl ve velkém množství a proniká dovnitř skrze výdechy chlazení, kde roztaje a způsobí zkrat,“ uvedla pro Dopraváček.eu tisková mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Podle Gabriely Novotné jsou s uvedenou závadou jednotky CityElefant opravovány a postupně budou zpět navráceny do provozu, první již během dnešního dne. České dráhy zahájily jednáme s výrobcem o možné konstrukční změně výdechů chlazení. Ta by mohla spočívat v úpravě vnější strany žaluzií pro zvýšení ochrany elektroinstalace.

Silné mrazy také způsobují problémy se zamrznutím výhybek. Provoz je tak v některých stanicích omezen a dochází ke zpoždění vlaků. Pohotovostní čety Správy železnic na odstranění problémů pracují.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude i nadále v celé republice mrznout. Jsou tak očekávány další komplikace nejen na železnici.

Dopraváček / Martin Dufek

Leave a Reply

%d bloggers like this: