OBRAZEM: Praha přivítala Connecting Europe Express

Connecting Europe Express propaguje železnici jako udržitelný a ekologický způsob přepravy cestujících a nákladu. Trasu vlaku po českém území připravily České dráhy ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem dopravy ČR, Správou železnic a dalšími partnery.

Connecting Europe Express překročil hranice České republiky ve čtvrtek 23. září v odpoledních hodinách přes česko-polský hraniční přechod Petrovice u Karviné / Zebrzydowice. Tento den zastavil na ostravském hlavním nádraží, kde si ho mohli prohlédnout první zájemci, a poté zamířil přes Břeclav do Rakouska. Hned následující den, v pátek 24. září, se vlak vrátil zpět do České republiky a ve večerních hodinách zastavil v Břeclavi a v Brně.

V sobotu 25. září následovala zastávka na pražském hlavním nádraží, kde byla v době od cca 13:15 do 15:30 hod. připravena jeho prezentace pro širokou veřejnost. V neděli 26. září pak souprava odjíždí přes Plzeň a hraniční přechod Česká Kubice / Furth im Wald do Německa.

Connecting Europe Express je stěžejním projektem v rámci Evropského roku železnice 2021. Ten vyhlásila Evropská unie s cílem zvýšit všeobecné povědomí o výhodách železnice a také o výzvách, které před ní do budoucna ještě stojí. Projekt také zdůrazňuje význam plánování a financování udržitelné infrastruktury. Evropský vlak odstartoval cestu 2. září v portugalském Lisabonu a svou pouť ukončí 7. října v Paříži. Při své cestě zavítá do všech hlavních měst Evropské unie, jimiž prochází evropská železniční síť.

Dopraváček / Martin Dufek a Pavel Šejna, zdroj: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: