V Liberci došlo k pádu kabiny lanovky na Ještěd, na místě zahynul strojvedoucí

Tragická nehoda se stala v neděli odpoledne. Došlo k pádu jedné kabinky lanovky na Ještěd. Při nehodě na místě zahynul její strojvedoucí. Druhá kabina zůstala viset na laně a všech 14 lidí bylo záchranáři bez zranění evakuováno.

Zasahujeme v Liberci u nehody kabinky lanové dráhy na Ještěd. Záchrana osob nedaleko spodní stanice probíhá pomocí výškové techniky. Na místě jsou i hasiči-lezci.,“ uvádí hasiči.

Přitom České dráhy plánovaly zahájení pravidelné podzimní revize lanovky od pondělí 1. listopadu. Výluka měla trvat do soboty 13. listopadu 2021 do 8:00 hodin.

Po pádu kabiny lanovky na Ještěd zasahují na místě hasiči Správy železnic ve spolupráci s jednotkami HZS ČR. Veškeré informace k nehodě bude poskytovat provozovatel lanové dráhy, společnost České dráhy,“ uvádí Správa železnic.

Vyjádření Českých drah:

Je nám velice líto, že k této tragické události došlo, a chceme vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým po našem kolegovi. Zároveň bychom rádi poděkovali všem, kdo se podíleli na evakuaci cestujících z druhé kabiny a postarali se o jejich přesun do bezpečí.

Lanová dráha na Ještěd má předepsaný systém prohlídek, kontrol a revizí, které jsou pravidelně prováděny a vedou se o nich zápisy a protokoly.

Denně se provádí vizuální prohlídka zařízení s vyzkoušením bezpečnostních prvků a každé pondělí pravidelná údržba zaměřená na odstranění případných závad, mazání zařízení a další drobné opravy. Každých 14 dní pak projde lanovka větší prohlídkou a jednou měsíčně tzv. komplexní kontrolou s protokolárními zápisy. Velké revize se provádějí na lanové dráze dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim mezi letní a zimní sezónou. Lana mají předepsanou defektoskopickou kontrolu, která se provádí u nosného lana každé tři roky a u menších lan, tažného a přítažného, každé dva roky. Poslední defektoskopická kontrola tažného lana proběhla v listopadu 2020. Další defektoskopickou zkoušku znalec doporučil provést do listopadu 2022.

Přesnou příčinu neštěstí objasní vyšetřování, které zahájily České dráhy, Drážní inspekce i Policie ČR.

Zdroj: Facebook ČD

Foto: Správa železnic
Foto: Správa železnic
Foto: ZZS Libereckého kraje

Zdroj a foto: HZS LK, Správa železnic a ZZS Libereckého kraje

Leave a Reply

%d bloggers like this: