V Brně vyjíždí do provozu nové trolejbusy Škoda 27Tr

Prvních třináct trolejbusů Škoda 27Tr dodala na přelomu listopadu a prosince do Brna plzeňská skupina Škoda Transportation. Dalších sedm vozů dodá výrobce do konce letošního roku. Za dvacítku trolejbusů dopravce zaplatí 239 miliónů korun. Brněnský dopravní podnik využije v příštím roce rámcové smlouvy a za stejnou cenu přikoupí dalších dvacet tohoto typu.

Trolejbusy Škoda 27Tr jsou čtyřdveřové kloubové vozy o délce 18 metrů, z nichž každý pojme více než 120 osob. Cestujícím nabídnou komfortní svezení v klimatizovaném a plně nízkopodlažním interiéru vybaveném pohodlnými, částečně čalouněnými sedadly, USB nabíječkami a informačním systémem s LCD monitory.

První trolejbusy Škoda 27Tr do Brna dorazily v listopadu a jejich dodávka bude pokračovat do Vánoc. Své první cestující svezly trolejbusy v pondělí 13. prosince. Vypravovány jsou nejčastěji na páteřní linky 25, 26 a 37.

Dlouhodobě se nám nedařilo pořídit nové trolejbusy, jimiž bychom nahradili nejstarší kusy. Poslední větší obnova vozového parku této trakce proběhla v roce 2015, kdy jsme koupili třicet vozů typu 31Tr. O to větší je naše radost z uskutečněného nákupu dvaceti trolejbusů Škoda 27Tr, ke kterým v příštím roce přidáme dalších dvacet. Naše plány tím ale nekončí, věříme, že rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže nám dá zelenou k nastartování projektu montáže nových trolejbusů u nás v podniku a podaří se nám pořídit i krátké trolejbusy,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

„Trolejbusy jsou pro mnoho měst v tuzemsku i v Evropě důležitým dopravním prostředkem, který pomáhá dlouhodobě snižovat emise v dopravě. Těší mě, že také Brno jde cestou rozvoje a modernizace tohoto typu dopravy,“ říká Tanya Altmann, Senior Viceprezident pro Bus Mobility Solutions ve skupině Škoda Transportation.

Nové vozy v provozu nahradí trolejbusy typu 15Tr, 22Tr, 25Tr, ale i 14Tr a 21Tr. Některé z nich v Brně jezdí od 80. a 90. let a jsou na hranici své životnosti. Část z nich čeká likvidace, o devět kusů typu 25Tr projevil zájem Dopravní podnik Ústí nad Labem.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPMB a Škoda Transportation

Leave a Reply

%d bloggers like this: