Do Prahy v noci dorazila renovovaná tramvaj K2

Brněnský dopravní podnik dokončil práce na renovaci původně bratislavské tramvaje K2 pro Prahu.

Zaměstnanci ústředních dílen Dopravního podniku města Brna vrátili tramvaji K2 původní podobu z roku 1977. Tramvaj dostala také nové evidenční číslo 7000. Ve čtvrtek 8. prosince byla tramvaj naložena na návěs a v noci se vydala na cestu do hlavního města.

V pražském dopravním podniku rozšíří K2 sbírku retro vozidel. Navíc její uvedení do provozu s cestujícími bude v Praze premiérou. „Dvoučlánkové tramvaje K2 jezdily v Praze jen v rámci výrobních zkoušek v letech 1965–1966, a to v režimu bez cestujících. Nikdy jsme je neměli v ve vozovém parku DPP. Dokoupili jsme ji kvůli kompletaci sbírky nejvýznamnějších zástupců tramvají Tatra, pod jejichž unikátním designem je podepsán výtvarník František Kardaus, “ uvedl Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP–Povrch a dodal: „Po absolvování zkušebních jízd a instalaci odbavovacího a informačního systému bude naše první K2 připravena k nasazení do provozu. Bude jezdit jak na nostalgické lince 23, tak i na historické 42, s prvním vypravením počítáme v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku“.

Proměnou k nepoznání prošel i interiér vozu a kabina řidiče, která sice odpovídá původnímu provedení, řidiči zde však najdou i moderní prvky, které jsou citlivě skryty, aby nenarušovaly původní vzhled vozu.

Interiér vozu K2 ev.č. 7000 (foto: DPMB)

Historie tramvaje sahá do roku 1977, kdy byla vyrobena v závodě ČKD Tatra Praha. Odtud putoval vůz rovnou do Bratislavy jako zácvikové vozidlo pro řidiče. Tam sloužil až do roku 2009. Zajímavostí je, že do provozu s cestujícími nebyl nikdy zařazen. V loňském roce tramvaj tamní dopravce nabídl k prodeji. Zájem o koupi projevil DPP, který současně vypsal veřejnou soutěž na její opravu. Tu vyhrál právě DPMB.

Vůz K2 v ÚD v Hostivaři dne 9.12.2022 (foto: DPP)
Vůz K2 v ÚD v Hostivaři dne 9.12.2022 (foto: DPP)
Vůz K2 v ÚD v Hostivaři dne 9.12.2022 (foto: DPP)

Zdroj a foto: DPMB a DPP

Leave a Reply

%d