V Ústí nad Labem začíná dvouměsíční testování elektrobusu Scania Citywide

Dopravní podnik města Ústí nad Labem startuje test elektrického autobusu Scania Citywide.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem dnes převzal k dvouměsíčnímu testování čistě elektrický a kompletně nízkopodlažní autobus Scania Citywide LF. Z tohoto testování chce dopravce získat zkušenosti s provozem jednoho z možných řešeních při přechodu na 100% bezemisní dopravu. Elektrická Scania je součástí nejnovější generace autobusů švédského výrobce a díky osmi bateriím s celkovou kapacitou 264 kWh nabízí dostatečný dojezd na jedno nabití pro celou řadu městských nebo příměstských linek.

Společnost Scania nabídla dopravnímu podniku možnost vozidlo testovat v provozu na běžných linkách MHD. Autobus bude průběžně nasazován na linky MHD č. 2, 3, 5, 7, 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 23, 27 a 62 dle aktuální denní výpravy. Průměrně v provozu ujede každý den 138 km.

,,Dle našeho názoru jsme si autobus zapůjčili v ideální době pro testování bateriového elektrického vozidla, tedy v zimě, což je pro takový vůz nejnáročnější období. Cestujícím chceme ukázat jednu z možností vývoje bezemisní městské hromadné dopravy, a zároveň tak získat z provozu cenné zkušenosti, které mohou být v budoucnu rozhodující při nákupu dalších vozidel a budování případné infrastruktury,“ uvedl Jakub Kolář, provozně technický náměstek výkonné ředitelky dopravního podniku.

Citywide LF je zástupcem nejnovější generace autobusů značky Scania. Zvenku se vyznačuje minimalistickým moderním designem a je postavena na zcela novém podvozku. Kromě čistě elektrické verze se nabízí s celou řadou pohonných ústrojí. K dispozici je tedy i s konvenčními diesely, plynovými motory a rovněž v hybridní podobě.

„Jsem rád, že naše lokálně bezemisní vozidlo může přinejmenším po dobu testu přispět ke zlepšení ovzduší v Ústí nad Labem. V podobě elektrického nízkopodlažního autobusu Scania Citywide LF si mohou zástupci dopravního podniku, jeho řidiči i cestující vyzkoušet to nejlepší, co nabízíme pro městské autobusové linky,“ říká Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania (CZ & SK).

Při vývoji autobusu mezi priority patřilo snížení spotřeby paliva, co nejvyšší bezpečnost pro řidiče i cestující a designéři si dali záležet rovněž na interiéru vozidla. Řidiči tak mohou ocenit pohodlnou ergonomickou sedačku ISRI s vyhříváním i celkové provedení palubní desky s přehledným rozmístěním snadno dostupných ovladačů.

Materiály v prostoru pro cestující minimalizují hlučnost a jeho design vytváří světlé, prostorné a přívětivé prostředí pro pasažéry. Pohodu na palubě navíc zvýší nezávislé topení a klimatizace.

Bezpečnosti prospějí i účinné Bi-LED světlomety a asistenční systémy. Autobusu nechybí varování před vozidly ve slepém úhlu a funkce snížení rizika střetu se zranitelnými účastníky silničního provozu.

Elektrická verze je vybavena celkem osmi bateriemi o souhrnné kapacitě 264 kWh, čtyři jsou umístěné na střeše, čtyři v zadní části autobusu. Na jedno nabití je v závislosti na provozu a vnějších podmínkách možné ujet až 220 kilometrů. Nabíjení je možné pomocí dobíjecí stanice se stejnosměrným proudem o výkonu až 150 kW, případně s využitím pantografu o výkonu až 300 kW.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem bude vozidlo nabíjet v areálu autobusové vozovny v Předlicích, a to v průběhu dopolední přestávky a v nočních hodinách. Scania kromě samotného vozidla dodá k testování i přenosnou dobíjecí stanici Kempower T-Series vybavenou systémem řízení dobíjení se vzdáleným přístupem. „Díky tomuto systému je možné na dálku řídit dobíjení, nastavovat časové programy, například z důvodu nabíjení v nízkém tarifu, sledovat spotřebu elektřiny, případně nastavit dobíjecí výkon tak, aby nedošlo k přetížení elektrické sítě, nebo překročení rezervované kapacity v depu. Autobus s plně vybitou baterií se na této stanici dobije za pět hodin,“ říká Marcel Demský, E-mobility Infrastructure Manager Scania CER.

Scania Citywide LF:

Pohonné ústrojí:

 • Výkon elektromotoru: 250 kW stálý, 300 kW špičkový
 • Točivý moment: 2100 Nm
 • Převodovka: 2st., plně automatická
 • Kapacita baterie: 264 kWh (73 % využitelných)
 • Dobíjecí výkon: až 150 kW DC (kabel s konektorem CCS2), až 300 kW DC (pantograf)

Rozměry a kapacita:

 • Délka x šířka x výška: 12,0 x 2,55 x 3,27 m
 • Uspořádání náprav: 4×2
 • Uspořádání dveří: 2-2-2
 • Počet míst k sezení: 32
 • Počet míst k stání: 46
 • Počet míst pro vozíček: 1

Zdroj: Scania a DPMÚL, foto: Scania

Leave a Reply

%d bloggers like this: