V Jihlavě se otevřela nová trolejbusová trať na Bedřichov, označení nových linek na některých zastávkách ještě chybí

Od středy 1. února jsou v Jihlavě v provozu nové trolejbusové linky G a H.

První cestující se mohli na nové trati svézt již v neděli 22. ledna 2023. Na tento den připravil pro zájemce Dopravní podnik města Jihlavy projížďky na trasách nových trolejbusových linek G a H. Slavnostní otevření se za přítomnosti novinářů, zástupců města, dopravního podniku a zvaných hostů konalo v úterý 31. ledna 2023.

Stavba nové trolejbusové trati o délce necelých 6 kilometrů byla zahájena dne 19. října 2021. Dokončenou trať na Bedřichov předal městu zhotovitel 20. prosince 2022.

První den provozu nových trolejbusový linek G a H jsme se vydali do Jihlavy situaci zmapovat. Jistým překvapením pro nás bylo zjištění, že na některých zastávkových sloupcích jsou ještě uvedeny staré názvy stanic (jako např. zastávka BOSCH DIESEL,odb. má být nově Překladiště, Pávov). Označení nových linek na některých zastávkách byste pak první den provozu hledali marně.

Trolejbus Škoda 32Tr na zastávce Překladiště, Pávov
Zastávka již nese nový název Překladiště, Pávov

Investorem projektu „Rozšíření trolejbusové dopravy Jihlava – sever” je statutární město Jihlava. Stavba nových trolejí, sloupů, trafostanic a přidruženého veřejného osvětlení vyšla celkově na 134,3 milionů korun bez DPH. Realizace stavby je spolufinancovaná z Operačního programu Doprava 2014 – 2020, kde předpokládaná výše dotace bude činit cca 98  mil. Kč. 

„Jedním z hlavních bodů zadání města pro nové jízdní řády bylo zachovat celkový objem MHD. Ten se nakonec i přes rostoucí ceny energií dokonce o něco navýší,“ zdůraznil předseda představenstva dopravního podniku Radim Rovner s tím, že bylo zároveň nutné mírně optimalizovat a zefektivnit provoz některých málo využívaných spojů do okrajových částí města. „Počty spojů se zvyšují tam, kde je podle sčítání vyšší frekvence cestujících. Obsluha širšího centra města se nemění, naopak se navyšuje počet spojů v nejvytíženějších časech a na nejfrekventovanějších úsecích linek. Doprava se snižuje pouze do směrů, ve kterých nebyly spoje tak využívány a je tudíž neefektivní je provozovat,“ doplnil Rovner.

Trolejbus Škoda 32Tr na konečné zastávce Antonínův Důl, 1.2.2023
Trolejbus Škoda 32Tr opouští dne 1.2.2023 zastávku Masarykovo náměstí horní
Zastávka Bosch, Pávov dne 1.2.2023

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DP Jihlava a Magistrát města Jihlavy

Leave a Reply

%d bloggers like this: