V Ústí nad Labem rozšířili pravidelné školení řidičů MHD o zkušenosti při nastupování zrakově postižených

Dopravní podnik města Ústí nad Labem zařadil do svého pravidelného školení řidičů MHD přednášky o zkušenostech cestujících se zrakovým postižením.

Paní Mgr. Aleny-Kristiny Bašníkové, MBA, ředitelky TyfloCentra Ústí nad Labem o.p.s., se snažila při školení přiblížit, jak se lidé se zrakovým postižením pohybují nejen po městě, ale i při cestování MHD, nastupování, vystupování a při usazení na sedačky.

„Na školení řidičů MHD chodí s paní ředitelkou TyfloCentra zástupci z řad osob zrakově postižených, kteří vyprávějí o své praxi a zkušenostech, které mají spojené nejen s cestováním MHD, ale i orientací ve městě, na nákupech nebo při vyřizování záležitostí po úřadech. Popisují řidičům, co je pro ně důležité jako vodící bod, podle čeho se orientují nebo i o lhostejnosti okolí při položení otázky, jaká linka právě přijela. Řidiči zase předávají své poznatky z provozu, kudy je nejlepší, aby zrakově postižení nastupovali do vozidla, aby je mohli případně ve vozidle namátkově kontrolovat ve zpětném zrcátku nebo na kamerách. V rámci školení bylo položeno a zodpovězeno mnoho dotazů,“ říká ke školení tisková mluvčí DPmÚL Jana Dvořáková.

Podle Dvořákové řidiče zajímalo, jak by mohli cestování v MHD zrakově postižením ulehčit nebo jak jim pomoci, protože ne všichni ostatní spolucestující jsou ohleduplní a mnoho z nich má problém s vodícími psy. Společně si tak řekli nejzásadnější pravidla pomoci nevidomému, jak komunikovat při nástupu i výstupu v zastávkách MHD, ale i mimo ně.

V rámci školení si mohli řidiči za pomoci brýlových pomůcek vyzkoušet různé stupně zrakového postižení a spolu se slepeckou holí i pohyb po budově, venku, ale především nástup do vozidla MHD a posazení na sedačku.

Zdroj a foto: DPmÚL

Leave a Reply

%d bloggers like this: