Na berounském náměstí proběhne 8. května 2023 tradiční happening s názvem Čekání na tramvaj v Berouně

Již 13. happening s názvem Čekání na tramvaj v Berouně proběhne v pondělí 8. května od 14 hodin.

I letos se na berounském náměstí 8. května před 14 hodinou utvoří hloučky obyvatel, jako vystřižené z filmu pro pamětníky. Cestující z různých koutů se sejdou, aby se dočkali příjezdu tramvaje tak, jako si to vysnil na futuristické pohlednici v roce 1904 berounský knihkupec Václav Antony.

“Uvítáme, pokud přijdou návštěvníci ve starém oblečení ve stylu první republiky. Můžete si vzít třeba i nějaká zavazadla nebo další rekvizity. Následovat bude putování po náměstí, kde se budeme vyptávat náhodných kolemjdoucích: Odkud pojede ta tramvaj? Nevíte, kde je zastávka tramvaje? apod.,” prozradil organizátor akce Patrik Pařízek.

Jak vidíme z pohlednice vydané berounským knihkupcem Václavem Athonym kolem roku 1904, představa o budoucnosti v Berouně se od té dnešní trochu lišila.  Ne vždy se musí futuristické předpovědi vydařit. Nemusíme se tím ale trápit a můžeme to využít jako podnět pro netradiční setkání (happening). Proč nesplnit přání našich dědečků a babiček aspoň na jeden den…

Letos doprovodí happening výstava modelů kolejových vozidel v Muzeu Českého krasu, kde bude následovat i beseda s jejím autorem, Josefem Hubkou. Zapojit do zajímavého setkání se může určitě každý. Na zastávce poblíž muzea bude čekat i dobový průvodčí, který cestujícím označí jízdenky berounské elektrické dráhy. Chybět nebudou ani pamětní placky nebo reprinty pohlednice.

Program akce:

  • od 13:30 Setkání cestujících s významnými představiteli města Beroun
  • 14:00 Čekání na příjezd tramvaje na berounské náměstí
  • 14:30 Slavnostní představení nového kolejového vozu, zkonstruovaného přímo pro město Beroun a slavnostní zahájení výstavy Po kolejích z Bubudorfu. Modely kolejových vozidel Josefa Hubky
  • 14:45 Beseda s konstruktérem berounské tramvaje v Muzeu Českého krasu
    (změna programu vyhrazena)
Tradiční akce s názvem Čekání na tramvaj v Berouně

Patrik Pařízek

Leave a Reply

%d bloggers like this: