V libereckém depu vyrůstá specializované pracoviště pro opravy vozů Stadler pro celou Českou republiku

České dráhy zřizují v Liberci specializované pracoviště pro opravy a údržbu motorových vozů Stadler Regio-Shuttle RS1.

Pracoviště je určené k vyšším stupňům obnov pro všechny motorové vozy Regio-Shuttle RS1 v provozu národního dopravce i dalších železničních společností, např. GW Train.

Obnovy označené jako R1 se musí provést po ujetí 640 000 km a obnovy R3 se musí uskutečnit po ujetí 1 280 000 km. Při těchto obnovách se např. kompletně zrepasují pohonné jednotky tzv. „powerpacky“, jejichž hlavními součástmi jsou spalovací motor, trakční a vratná převodovka. Důkladnou kontrolou projdou podvozky a proběhne oprava dvojkolí a nápravových převodovek včetně výměny obručí a brzdových kotoučů. Prohlídka včetně odstranění zjištěných závad se provádí také v interiéru vozidla. Specializovaný opravce pak provádí revizi komponentů brzdového systému. Navíc v rámci obnovy R3 se přetěsňují všechny lepené spoje oken a skříně motorového vozu.

Motorové vozy Regio-Shuttle RS1 vyráběla v letech 1996 až 2013 berlínská továrna, která dnes patří výrobci vlaků Stadler Rail. Vyrobeno bylo téměř 500 vozů. Jezdí v Německu a v Česku a v současnosti představují nejdostupnější náhradu malých motorových vozů řady 810 pro regionální tratě. Vozy jsou bezbariérové, nízkopodlažní s kapacitou okolo 70 míst k sezení a maximální rychlostí 120 km/h. U Českých drah mají obchodní název RegioSpider.

Foto: České dráhy

„Zřídit kompetenční centrum pro údržbu motorových vozů Stadler pro celou Českou republiku v Liberci jsme se rozhodli proto, že zde mají velké zkušenosti s jejich provozem a opravami od jejich pořízení na Jizerskou dráhu v roce 2011. České dráhy mají nyní 67 vozů tohoto typu v několika provedeních a předpokládáme, že se jejich počet v souvislosti s náhradou motoráčků řady 810 na lokálkách ještě zvýší. Zároveň je provozují i další železniční dopravci v Česku a v Německu, kterým naše dílny v Liberci nabízejí svou kapacitu v jejich údržbě. V neposlední řadě pak vnímám jako velmi důležité, že zřízením kompetenčního centra v Libereckém kraji nabízíme stabilní zaměstnání desítkám odborníků v technických oborech na severu Čechy,“ říká Michal Kraus, místopředseda představenstva a náměstek pro servis Českých drah.

Foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Zdroj a foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: