Arriva převezme od prosince provoz na lince P1 v Plzeňském kraji, odkoupí RegioPantery od Českých drah

S příchodem nového jízdního řádu od neděle 10. prosince 2023 převezmeme Arriva provoz na vlakové lince P1 na trase Horažďovice předměstí – Plzeň – Pňovany v Plzeňském kraji. Novou smlouvu podepsali dnes zástupci společnosti a Plzeňského kraje.

Společnost bude podle smlouvy obsluhovat linku po dobu 15 let. Na provoz odkoupí Arriva od Českých drah celkem devět jednotek. Jedná se o dvouvozové RegioPantery řady 650, které tady jezdí už pátým rokem. Klimatizované a nízkopodlažní elektrické jednotky od skupiny Škoda Group cestujícím nabízí připojení k internetu, zásuvky na dobíjení elektroniky nebo moderní informační systém.

„Je před námi jeden unikát, který si vyzkoušíme jako první v republice. Od Českých drah odkoupíme devět jednotek, které na této lince v současnosti jezdí. Byly totiž pořízeny s pomocí evropských dotací. Převod vlaků nakoupených za dotace z jednoho na druhého dopravce zatím nikdo v republice neprovedl,“ uvádí k nové smlouvě Arriva.

Podle kraje bylo zadání tohoto kontraktu formou otevřené soutěže vynuceno podmínkami Operačního programu doprava. Kraj proto vyhlásil na provoz vlaků nabídkové řízení. „V nabídkovém řízení jsme obdrželi celkem tři nabídky, a to od dopravců ARRIVA vlaky, České dráhy a RegioJet. Při zajištění stejných požadavků pro všechny uchazeče nabídl dopravce ARRIVA vlaky za nejvýhodnější cenu pro Plzeňský kraj, a proto dnes s tímto dopravcem uzavíráme smlouvu na 15 let,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Nově přijme Arriva dvacítku strojvedoucích, dvacítku průvodčích a také dozorčí, komandující nebo pokladní. Na pěti místech bude provozovat pokladny. Jde o stanice Blovice, Nepomuk, Plzeň Jižní předměstí, Plzeň hlavní nádraží a Starý Plzenec.

Podpis nové smlouvy v sídle Krajského úřadu Plzeňského kraje (foto: Arriva)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: Arriva a Plzeňský kraj

Leave a Reply

%d bloggers like this: