V plzeňské MHD od července všechny spoje nízkopodlažní, na pátek je připravena rozlučková jízda s vysokopdlažní tramvají

Plzeňské městské dopravní podniky ukončují vypravování vysokopodlažních tramvají do pravidelného provozu jako přední vozy v soupravě.

Od začátku července už v Plzni nebude vypravován žádný spoj MHD, který by nebyl bezbariérový. Jedním z důvodů jsou i dodávky nových nízkopodlažních tramvají Škoda 40T.

Během letošního roku dopravní podnik vyřadí polovinu tramvají typu T3R.P z celkového počtu 20 kusů. To umožní řadit vozy T3R.P, už jen jako zadní vozy souprav, kde je přední vůz nízkopodlažní. K úplnému vyřazení vysokopodlažních tramvají dojde po dodání dalších 10 kusů tramvají 40T, které jsou očekávány v roce 2025.

Na nákup nových vozů se povedlo získat evropskou dotaci z programu IROP – nízkoemisní a bezemisní vozidla pro veřejnou dopravu, kdy v letošním roce dotace pokryla 70 % nákladů na pořízení 8 tramvají 40T, v celkové výši téměř 300 mil. Kč. Ze stejného programu by mělo být hrazeno dalších 5 velkokapacitních tramvají, s jejichž dodávkou se počítá do roku 2025.

„V letošním roce postupně přebíráme 10 nových plně nízkopodlažní tramvají Škoda 40T, díky kterým můžeme od 1. července 2023 zaručit 100% nízkopodlažnost u všech našich spojů. To se nám povedlo jako prvnímu českému dopravnímu podniku s tramvajovým provozem,“ říká Jiří Ptáček, generální ředitel PMDP, a dodává: „Trolejbusy jsou v Plzni plně nízkopodlažní od dubna 2018, autobusy pak od září 2019. Jsem rád, že cestujícím můžeme tento komfort nabídnout i u tramvajových spojů.“

„Díky Evropským dotacím se nám daří obměňovat také vozový park trolejbusů. Během 4 let pořídíme za významné pomoci programu IROP celkem 14 standardních vozů 26 Tr a 4 kloubové vozy 27 Tr, které nahradí zastaralé trolejbusy z let 2006–2009,“ uvádí Miroslav Macháň, dopravně provozní ředitel PMDP.

Při této příležitosti uspořádají v pátek 30. června PMDP speciální rozlučkové jízdy vysokopodlažní soupravou T3R.P

Harmonogram akce:

  • 14:00 – přistavení tramvaje 40T a soupravy tramvají T3R-P
  • 14:00 až 14:30 – rozdávání upomínkové jízdenky na poslední jízdu a možnost prohlídky výstavy přímo v soupravě
  • 14:30 – proslov zástupců města a Plzeňských městských dopravních podniků
  • 14:45 – prostor pro dotazy a rozhovory
  • 15:00 – odjezd soupravy na speciální jízdu po Plzni

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: PMDP

Leave a Reply

%d bloggers like this: