TRAMVAJOVÝ NEWSLETTER – srpnový souhrn událostí u pražských tramvají

Přinášíme přehled pražského tramvajového dění za osmý měsíc roku 2023.

Asi největší událostí v srpnovém newsletteru, i když ne zrovna pozitivní, byla bezesporu nehoda tramvají v zastávce Modřanská rokle. Události se budeme ještě věnovat v sekci nehod.

CELOVOZOVÉ REKLAMY

V srpnovém měsíci evidujeme pouze dvě nové celovozové reklamy. Ta první potěší hlavně fanoušky fotbalového klubu Sparta. Žižkovský vůz Škoda 15T ev.č. 9431 můžete od 1. srpna potkávat v černobílém kabátku letenského klubu.

Tramvaj Škoda 15T evidenčního čísla 9379 obdržela svůj historicky první polep v podobě bílého kabátku s modrým středem. Propaguje optickou síť telekomunikační společnosti Quantcom. Ta není ve světě reklamních tramvají žádným nováčkem, už v minulém roce jezdily hned 3 tramvaje s podobným motivem od stejné firmy, jednalo se o evidenční čísla 9319, 9363 a 9392.

Po mimořádné opravě vyjela v pátek 11. srpna motolská tramvaj Škoda 15T evidenčního čísla 9361. Naposledy jezdila na konci března letošního roku, tehdy ještě v černém kabátku v podání celovozové reklamy na týdeník Echo. Reklamu vůz nosil přesně rok, nyní již jezdí ve standardním nátěru.

Motolský vůz Škoda 15T ev.č. 9361 s celovozovou reklamou na týdeník Echo
Po mimořádné opravě vyjel vůz v pátek 11. srpna 2023

Dvě nehody tramvají s nepozornými chodci se udály během dvou dnů uprostřed srpna. Zatímco střet s tramvají na Floře měl pro mladíka zaklíněného pod kolejovým vozidlem konec šťastnější, starší muž v úterý 15. srpna při nehodě s tramvají v Podbabě o svůj život přišel. Na soupravě 8410+8411, která poněkud drsnějším stylem předkládá aktuální počet fatálních nehod chodců s tramvajemi v tomto roce, bylo aktualizováno skóre na 0:2.

OPRAVY

Během srpna do pravidelného provozu zasáhly po velkých opravách a údržbách (nad 100 dní) tramvaje:

  • 8257 (po 294 dnech)
  • 8300 (po 149 dnech)
  • 8330 (po 132 dnech)
  • 8443 (po 144 dnech)
  • 8446 (po 157 dnech)
  • 9265 (po 215 dnech)
  • 9266 (po 173 dnech)
  • 9361 (po 133 dnech)

Údržbu stupně VKP-PÚ má za sebou motolský vůz T3R.P evidenčního čísla 8446. Do provozu se vrátil po pětiměsíční pauze v pátek 11. srpna.

Z údržby v Ústředních dílnách se v srpnu vrátil do domovského depa Kobylisy vůz Škoda 15T #9266. Prohlídku stupně PÚ podstupoval od konce února, měsíc před nástupem do dílen svlékl reklamní kabátek DM drogerie.

Prohlídkou stupně PÚ v Ústředních dílnách prošel vůz T3R.P čísla 8300. Po údržbě si zachoval vykrojené plenty podvozků, které nosí už jen pár zbývajících tramvají. Zachována samozřejmě byla i zásuvka pro ovládání sněhového podvozkového pluhu PSP 01, proto na čele vozu můžeme vidět evidenční číslo v nezvyklé poloze.

Poslední z vozidel Škoda 15T ForCity, která po velkých nehodách odesílal pražský dopravce na opravu k výrobci, dorazilo zpět do metropole. Na traileru v Ústředních dílnách se 14. srpna objevil vůz číslo 9408. Ten ze stejného místa odjel 5. ledna 2022 do ostravské Škody Ekovy a v další fázi oprav se přesunul k holdingovým kolegům do šumperského závodu.

Tramvaj #9408 utrpěla vážné poškození při nehodě 11. února 2021, kdy došlo k najetí soupravy 8272+8568 do tohoto vozu v podjezdu U Bulhara za zastávkou Hlavní nádraží ve směru z centra.

Do Ústředních dílen Hostivař dorazil v úterý 22. srpna další vůz T3R.PLF facelift zkompletovaný v Krnově. Jedná se už o sedmý exemplář, který v Krnovských opravnách a strojírnách vyrobili a předali pražskému dopravci ke zprovoznění. Tramvaj evidenčního čísla 8299 je poslední spadající do číselné řady vozidel T3R.PLF, která v Praze jezdí od ledna 2007, kdy své první cestující svezl vůz 8251. Další vůz, který do české metropole dorazí, načne dosud nevyužitou číselnou řadu od čísla 8751. Ta navazuje na legendární stroje Tatra T6A5, které v Praze jezdily mezi lety 1995 a 2021. Pokud Dopravní podnik využije celou opci na 65 kusů uzavřenou se společností Pragoimex na základě tendru z roku 2020, zastaví se dodávky na čísle 8801. Předpoklad zařazení poslední dodané tramvaje do provozu je podle zadávací dokumentace v roce 2026, tedy neuvěřitelných 66 let po vyrobení prvního prototypu vozu T3, ze kterého modernizace T3R.PLF vychází.

Pátý vůz T3R.PLF facelift je od čtvrtka 24. srpna zařazen do provozu s cestujícími. Tramvaj s evidenčním číslem 8296 vyjela na linku 13 a v noci pokračovala jako 97. Jedná se o čtvrtý vůz ze série kompletované v Krnovských opravnách a strojírnách. Pro vznik oficiální rekonstrukce tramvaje posloužil jako zdroj náhradních dílů vůz evidenčního čísla 8163, ten byl vážně poškozen nad ránem 2. prosince 2019 při střetu dvou nočních tramvají, konkrétně šlo o najetí tramvaje T6 #8708 do #8163 v zastávce Otakarova. Oba vozy byly po nehodě vyřazeny pro velké poškození a nerentabilitu opravy.

Ve středu 23. srpna večer se do provozu vrátila tramvaj evidenčního čísla 8257 po dokončené údržbě stupně PO. Jedná se o další T3R.PLF po periodické opravě, v rámci které se vozy zbavují moderní fialovo-stříbrné metalízy, terčíkového orientačního systému a klimatizační jednotky Thermo King. Novou podobu tramvaje reprezentuje červeno-krémový nátěr, oranžové LED transparenty a klimatizace Konvekta KL20E facelift. Číslo 8257 pražským cestujícím slouží už od roku 2008, velkou opravou tak tramvaj prošla po 15 letech.

Dopravní podnik hl. m. Prahy začal od pátku 11. srpna 2023 s opravou tramvajové tratě v Ječné ulici a na náměstí I. P. Pavlova včetně frekventovaných přejezdů přes magistrálu. Uzavírka, která opět ukázala nepostradatelnost tramvajové trati přes Václavské náměstí, trvala do neděle 20. srpna 2023. Problematická místa na křížení s magistrálou opravovali pracovníci přes víkend, kdy je nižší dopravní ruch, za úplného vyloučení automobilového provozu.

Na mimořádnou okružní jízdu Prahou si v neděli 20. srpna připravilo Muzeum MHD ve spolupráci s Prague City Tourism speciální soupravu. Šlo o vozy T3 6102+6149, z nichž čelním se běžně můžeme svézt na lince 42, ale zadní můžeme obdivovat pouze v Muzeu MHD jako exponát. Komentovaná jízda s názvem „Dobovou tramvají do mrazivých dnů invaze roku 1968“ vyjela v 10:00 ze Střešovic po trase Pražský hrad – Kamenická – Vltavská – Bílá Labuť – Náměstí Republiky – Čechův most – Malostranská – Staroměstská – Národní divadlo – Myslíkova – Palackého náměstí – Karlovo náměstí – Václavské náměstí a odtud zpět do Střešovic.

V zastávce Biskupcova ve směru na Ohradu došlo k rozšíření nástupiště. Nástupiště je vydlážděno pražskou mozaikou, provedena je také výměna zábradlí a zastávka se dočkala nového přístřešku s bočnicemi. Nástupiště ve směru na Ohradu se tak rozšířilo ze stávající šířky 1,65 metru na zhruba 3,9 metru.

DPP rozšířil na Žižkově nástupiště zastávky Biskupcova

Téměř před rokem začal Dopravní podnik hl. m. Prahy s výstavbou nové vozovny Hloubětín. V současnosti je dokončena montáž nosného systému hlavního objektu, tj. haly pro odstav a údržbu tramvají, a většina jejího opláštění.

OBRAZEM: První rok výstavby vozovny Hloubětín

NEHODY

Nehoda tramvaje a osobního automobilu zkomplikovala ve středu 9. srpna provoz mezi Národním divadlem a Staroměstskou. Ke střetu došlo krátce před devátou hodinou dopolední na Smetanově nábřeží u zastávky Karlovy lázně.

Ve středu 16. srpna došlo ve večerních hodinách ke střetu strašnického vozu T3R.PLF ev.č. 8285 s osobním automobilem. K nehodě došlo v ulici Na Petřinách před zastávkou Větrník. Nehoda se obešla bez zranění.

Stavební stroj strhl v úterý 22. srpna dopoledne trolejové vedení u zastávky Biskupcova. Zavedeny byly odklony linek a v úseku Palmovka – Krejcárek – Vozovna Žižkov také náhradní autobusová doprava X1.

K vážné nehodě došlo ve čtvrtek 24. srpna před 7. hodinou ranní v zastávce Modřanská rokle ve směru z centra.

Došlo k najetí tramvajového vozu T3R. P ev.č. 8420 (21/407) do tramvaje KT8D5.RN2P evidenčního čísla 9084 (27/109). Na místě události zasahovaly všechny složky záchranného systému. Řidičku z tramvaje T3R.P museli hasiči vyprostit pomocí hydraulického zařízení, zdravotníci ji uvedli do umělého spánku a převezli do motolské nemocnice. Další zraněná osoba byla cestující s úrazem zad.

V Modřanech se srazily tramvaje, řidičku museli vyprostit hasiči

Požár postihl další tramvaj KT8N. Tentokrát se jednalo o evidenční číslo 9097 na lince 5. Přerušen byl provoz v úseku Smíchovské nádraží – Hlubočepy, pokračující hasicí práce si vyžádaly vypnutí proudu a kvůli nevhodně umístěným napěťovým děličům tak nebyl v provozu ani úsek Sídliště Barrandov – Hlubočepy. Do vyloučeného úseku byla nasazena náhradní autobusová doprava. Jak uvedli hasiči, požár byl lokalizován během několika minut a nikdo nebyl zraněn.

Jedná se už o druhou tramvaj KT8D5.RN2P, která zahořela v oblasti Zlíchova. V úterý 20. června vůz číslo 9062 postihl požár mezi zastávkami Hlubočepy a Zlíchov ve směru do centra. Mimo provoz je kromě nich ještě číslo 9063, k němu hasiči vyjížděli v březnu kvůli požáru středního článku, který se projevil mezi zastávkami Botanická zahrada a Karlovo náměstí.

Foto: HZS Praha

Závěrem opět tradiční statistiky vozů Škoda 15T. Počet tramvají, které server Mobilnitabla.cz nezaznamenal v provozu více než 10 dní činil ke konci srpna 2023 celkem 45 vozů.

Mapu aktuální polohy pražských tramvají a další důležité informace ze světa pražských tramvají naleznete na serveru Mobilnitabla.cz.

Dopraváček a Mobilnitabla.cz

Leave a Reply

%d bloggers like this: