Praha představila tramvaj se speciálním designem v rámci kampaně na podporu duševního zdraví
U tramvajové zastávky Planetárium Praha na okraji parku Stromovka dnes hlavní město poprvé veřejnosti ukázalo „Duševní tramvaj“ se speciálním designem, která je součástí pokračující kampaně nazvané Pomoc je na dosah. Jejím cílem je podpora duševního zdraví a snaha povzbudit obyvatele metropole, aby se nebáli říct si o pomoc. Kampaň usiluje o destigmatizaci duševních obtíží a zvýšení povědomí o řadě služeb, které Praha v této oblasti nabízí.
Pražané budou tramvaj v ulicích potkávat jako součást pravidelného provozu pravděpodobně po dobu následujících sedmi týdnů. Informace o tom, na kterých linkách a trasách bude nasazena, jsou dostupné zde. Projekt připravil Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci se Zahradou pro duši a Centrem sociálních služeb Praha.
Představení tramvaje se speciálním designem je součástí aktuální osvětové kampaně hlavního města Pomoc je na dosah. Jejím cílem je destigmatizovat duševní obtíže, zvýšit povědomí o dostupných službách a připomenout, že péče o duševní zdraví je stejně důležitá jako péče o zdraví fyzické.
„Každý z nás, kdo nastoupí do tramvaje, si s sebou nese svůj vlastní příběh. Někdo jede vyčerpaný z práce, jiný se stará o dítě, které prochází náročným obdobím, někdo může prožívat poporodní depresi, panické ataky nebo vyhoření. A třeba vedle nás sedí senior, který se po ztrátě partnera cítí osamělý a neví, na koho se obrátit. Bolavé duše většinou nejsou na první pohled vidět, ale zaslouží si stejnou péči jako naše fyzické zdraví. Právě proto jsme chtěli, aby tato tramvaj lidem ukázala, že v Praze existuje skutečná a dostupná síť pomoci – pro děti, rodiče, seniory a každého, kdo se ocitl v těžké životní situaci nebo prochází obdobím, kdy už toho nese víc, než dokáže sám zvládnout. Prostě, pokud cítíte, že toho na vás je příliš, řekněte si o pomoc. Podívejte se na uvedené kontakty, zavolejte, napište. Pomoc je na dosah a je v pořádku si o ni říct,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

„Duševní tramvaj“ je laděná do bílé barvy s červeným nápisem „Duše-v-ní“ a doplňují ji citáty, které připomínají, jak důležité je nebýt na obtíže sám a nebát se vyhledat odbornou pomoc, například „mám číslo, kam můžu kdykoliv zavolat,“ nebo „je dobré nebýt na to sám“. Cestující v ní v následujících týdnech najdou vizuály kampaně, informace k tématu i městským organizacím Zahrada pro duši a Centrum sociálních služeb Praha – a také přehled ověřených kontaktů, kde mohou jednoduše, bezpečně a bez obav získat podporu v oblasti duševního zdraví.


