SONY DSC

Praha: Těžké začátky modernizované tramvaje. Blýská se už na lepší časy?

Měla to být výkladní skříň drobných inovací na léty prověřené modernizaci vozidel KT8 a dokonalý příklad hesla „za málo peněz hodně muziky“, zatím jsou ale zkušenosti s novou pražskou tramvají rozpačité. V nedávném článku jsme informovali o problémech se zatékáním vody do vozidla vinou nedokonale těsnících okenních pryží.

Dopravní podnik se rozhodl nečekat, až se dodavateli podaří vyrobit pryž v lepší kvalitě, a tramvaj i s tímto drobným nedostatkem od půlky října pravidelně vypravuje do provozu s cestujícími. Uvedení vozidla do provozu posvětil Drážní úřad, podle kterého se jedná jen o drobnou závadu, která nijak neohrožuje bezpečnost. Reklamace netěsnících okenních pryží se plánuje.

Jako červená nit se však celou érou modernizovaných tramvají odkoupených z maďarského Miskolce táhnou nesnáze s odbavovacím a informačním systémem – laicky řečeno s displeji, které zvenčí ukazují číslo linky a cílovou zastávku a uvnitř informují o příští zastávce a budoucí trase spoje. Odbavovací či orientační a informační systém (OIS) použitý v inovovaných interiérech vozů KT8D5.RN2P je velmi podobný tomu, jaký známe z moderních tramvají 15T od plzeňské Škody Transportation, kde již více než deseti lety pravidelného provozu svou spolehlivost osvědčil.

Na nových „kátéčkách“ však tento systém musel být mírně inovován, mimo jiné proto, že se jedná o obousměrné vozidlo. OIS tak musí být schopen přijímat povely a pracovat s daty z jedné či druhé řidičské kabiny, a tedy jednoho ze dvou palubních počítačů – jeden z nich pracuje a druhý je v tzv. „podřízeném“ režimu. Rovněž došlo k modernizaci datové sítě vozidla, namísto původní a léty prověřené – i když technicky a morálně zastaralé – sítě IBIS je v nových tramvajích použito rozhraní ethernet.

Testování nového OIS bylo dlouhé a náročné, přesto v létě letošního roku již byly problémy s ním považovány za vyřešené. Na konci září se však při prvním vypravení tramvaje na linku s cestujícími ukázalo, že obtíže přetrvávají. Testování modernizované tramvaje tak – opět bez cestujících – pokračovalo dalšími zkouškami OIS a opravováním softwarových vad. V říjnu byla tramvaj po třech týdnech zkoumání opět vypravena a první dva dny se jí podařilo v pořádku dojet čtyři spoje linky 5 z Hostivaře na Smíchov a zpět. V dalších dvou dnech však pokusy skončily nezdarem – opět selhal OIS.

Těžiště problému spočívá podle Dopravního podniku v nahodilosti poruchy. „Závada OIS se v současné době projevuje tak, že palubní počítač typu DT06 na řídícím stanovišti řidiče (strana vozu odkud je vozidlo uvedeno do provozního režimu) ztratí vstupní signál a přepne se samovolně, bez zásahu obsluhy, do tzv. podřízeného stavu, což způsobí závadu ve smyslu nefunkčních informačních transparentů, nefunkčních hodin v salonu vozu, které ukazují  nepravdivé údaje, a také přestane být funkční vyhlašování zastávek.“, popsala závadu pro Dopraváček.eu tisková mluvčí DPP Aneta Řehková.

Představila nám také plán k odhalení příčin závady: „Tento vůz byl doposud provozován ze stanoviště „A“. Techničtí pracovníci DPP vozidlo tzv. otočí a budou je provozovat ze stanoviště „B“. Pokud se závada neprojeví, dojde k důkladné revizi kabeláže v části vozu „A“.“

Podle našeho pozorování již k obrácení řídícího stanoviště vozu došlo. Celý uplynulý týden, kdy vůz vždy řádně dojezdil výkon na lince, ho řidič ovládal ze stanoviště „B“. Naopak na starších fotografiích ze dnů, kdy docházelo k poruchám, vidíme v čele vozu stanoviště „A“. Vodítko k nalezení závady bychom tedy pravděpodobně měli, vzhledem k rozsahu kabeláže a nahodilosti závady je však její identifikace velmi složitá.

Dopravní podnik dokončil velkou modernizaci na zatím třech kusech kloubových tramvají z Miskolce. Provozován je zatím jen jeden (9102), zbylé dva vozy (9099 a 9101) na zprovoznění stále čekají. Podle informací, které na Facebooku uvedla stránka Český tramvajový server, zatím vůz s evidenčním číslem 9099 neobdržel průkaz způsobilosti od Drážního úřadu.

Dopraváček / Martin Dufek a Lukáš Julínek

Leave a Reply

%d