MAN Truck & Bus představil na veletrhu CZECHBUS elektrobus s titulem Autobus roku 2023

Na 11. ročníku středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky CZECHBUS MAN Truck & Bus představil elektrobus MAN Lion’s City 12 E s titulem Autobus roku 2023, nízkopodlažní meziměstský model MAN Lion’s Intercity LE s oceněním IF Design Award 2022 a dálkový autobus roku 2022 Neoplan Cityliner.

MAN Lion’s Intercity LE získal cenu iF Design Award 2022

Nový MAN Lion’s Intercity LE přišel na trh teprve nedávno a už sbírá první ocenění – iF Design Award 2022. Designéři karoserie citlivě a velmi rozpoznatelně aktualizovali design “Smart Edge”, který byl poprvé představen v roce 2017 na novém modelu MAN Lion’s Coach (Smart Edge znamená důsledně čisté a dynamické linie, křivky a hrany v celém vozidle). Z toho je zřejmé, že Lion’s Intercity LE patří do současné rodiny autobusů MAN a zaslouženě přitahuje pozornost v městské i meziměstské dopravě.

Přední kapota má štíhlý horizontální design, který dodává autobusu mimořádně výrazný vzhled. Vypadá však dobře nejen zepředu, ale i ze strany. K tomu přispívá mimo jiné dynamická linie černé přední části a robustně vypadající podběhy kol. Široké zadní sloupky a typický zadní střešní spoiler navíc evokují bezpečnost a efektivitu.

Přitažlivý je také přepracovaný interiér, který byl důsledně navržen s ohledem na bezbariérovost a snadný přístup pro handicapované cestující. Zvláštní pozornost byla věnována všem povrchům, které mají vysoce kvalitní povrchovou úpravu. Díky novému modernímu řešení přímého osvětlení působí interiér mimořádně prostorně a svěže.

Také pracoviště řidiče v novém modelu MAN Lion’s Intercity LE dokonale zapadá do designového konceptu. Obecně lze vybírat ze dvou možností: klasické verze z modelu Lion’s Intercity nebo pracoviště z nové generace městského modelu Lion’s City. Důraz je kladen na ergonomii, pohodlí, intuitivní ovládání a bezpečnost, a proto bylo optimalizováno i uspořádání spínačů a přístrojů

Stánek společnosti MAN Truck & Bus na veletrhu CZECHBUS 2022
Stánek společnosti MAN Truck & Bus na veletrhu CZECHBUS 2022

MAN Lion’s City E se stal “Autobusem roku 2023”

Aby mohli provozovatelé dopravy dokonale přizpůsobit svůj e-bus budoucímu použití, nabízí MAN také dvě varianty baterií: strategii “spolehlivého dojezdu” (až 270 km) nebo “maximálního dojezdu” (až 350 km). Nová klimatizace a vylepšený systém vytápění navíc zaručují ještě vyšší účinnost. Od letošního podzimu si zákazníci budou moci určit počet baterií a ještě lépe přizpůsobit e-bus MAN svým individuálním potřebám a požadavkům na dojezd a přepravní kapacitu. V nabídce je také řada alternativních řešení z hlediska velikosti. Například nejnovější Lion’s City E lze objednat ve verzi minibus, která je dlouhá 10,5 metru a má jednu z největších kapacit baterií ve svém segmentu. Díky rekordně malému poloměru otáčení a kompaktním rozměrům je ideálním řešením zejména pro centra měst s úzkými ulicemi. Minibus doplňuje nabídku elektrobusů MAN, která zahrnuje tři varianty o délkách 10,5 m, 12,2 m a 18,1 m.

„V této souvislosti stojí za pozornost například zahájení vlastní výroby baterií, výstavní premiéra e-trucku MAN, přípravy na velkosériovou výrobu elektrických nákladních vozidel, ale hlavně titul Autobus roku 2023 pro plně elektrický městský autobus Lion’s City E,“ uvádí tisková mluvčí Diana Vavříková.

Ocenění “Autobus roku 2023” jasně ukazuje, jak dobře byl autobus Lion’s City E přijat. Elektrický městský autobus například získal ocenění iF Gold Award 2020, když porotu iF zaujal zejména ergonomický a estetický design e-busu MAN. Údaje o prodeji autobusu Lion’s City E však také jasně ukazují, jak je oblíbený. Celkem bylo od zahájení prodeje objednáno již více než 1 000 e-busů.

Stánek společnosti MAN Truck & Bus na veletrhu CZECHBUS 2022

MAN Truck & Bus slaví letos narozeniny i úspěch v segmentu autobusů. „Ve společnosti MAN jsme hrdí na to, že již 30 let v Česku a 25 let na Slovensku podporujeme, sloužíme a rosteme společně s našimi zákazníky a partnery. Za tu dobu urazil dopravní průmysl i veřejní doprava v České i na Slovenské republice dlouhou cestu. Stejně tak značka MAN a NEOPLAN. Jsme silní pouze s vámi, našimi zákazníky a partnery. A když vám dodáme špičkovou technologii, budou z toho mít prospěch obě strany,“ popisuje Diana Vavříková.

MAN e-Bus (foto: MAN Truck & Bus)

Zdroj a označené foto: MAN Truck & Bus

1 komentář: „MAN Truck & Bus představil na veletrhu CZECHBUS elektrobus s titulem Autobus roku 2023

  • Pá 25. 11. 2022 (10:06)
    Permalink

    No jo, tak to nám v Praze nehrozí. 😀 Tady bude jezdit rozvrzaný a vyrachtaný BUS Škoda Transportation.

    Reagovat

Leave a Reply

%d bloggers like this: