SOR se na veletrhu CZECHBUS pochlubil kloubovým elektrobusem

Návštěvníci 11. ročníku veletrhu Czechbus v Praze v Letňanech mohou na stánku společnosti SOR Libchavy zhlédnout dva modely, elektrobus SOR NS 18 – Electric a trolejbus SOR TNS 12.

SOR NS 18 – Electric

Novinkou v portfoliu vozů je kloubový celonízkopodlažní autobus na elektrický pohon SOR NS 18 – Electric. Tento elektrobus je vybaven velkokapacitní trakční baterií, která mu poskytuje dojezd na jedno nabití cca. 300 km. Nabíjení elektrobusu je možné v pomalém nočním režimu pomocí kabelu dle standardu CCS2 a současně je elektrobus vybaven systémem OPPCharge, pro průběžné automatické nabíjení na lince pomocí pantografu umístěného na střeše. Elektrobus je plně klimatizovaný, vybavený vnitřním i vnějším kamerovým systémem se záznamem, WiFi pro cestující nebo USB zásuvkami pro nabíjení mobilních telefonů. Pracovní prostor řidiče je vybaven plně digitální palubní deskou, lednicí na nápoje a dalšími komponenty reflektujícími poslední technické trendy.

Elektrobus SOR NS 18 – Electric na veletrhu CZECHBUS 2022
Interiér elektrobusu SOR NS 18 – Electric
Interiér elektrobusu SOR NS 18 – Electric
Interiér elektrobusu SOR NS 18 – Electric

Trolejbus SOR TNS 12

Druhým exponátem je trolejbus SOR TNS 12, který vzniká jako společný projekt s Dopravním podnikem města Brna, a.s.. Podstatou spolupráce je finální kompletace a oživení trolejbusu v prostorách dopravního podniku, kdy SOR Libchavy dodává karoserii a elektrovýzbroj samostatně. Následně Dopravní podnik města Brna provádí instalaci elektrických komponent jako je elektromotor, trakční měnič, sběrače, brzdový odporník, kompletní kabeláž a jiné. Po kompletaci je ve spolupráci obou firem prováděno oživování trolejbusu a příslušné zkoušky tak, aby trolejbus získal potřebné oprávnění pro provoz s cestujícími . Dopravní podnik získal licenci na výrobu až 40 ks takovýchto trolejbusů. Všechny trolejbusy jsou plně klimatizované a vybavené nejmodernějšími technologickými prvky.

SOR TNS 12 na veletrhu CZECHBUS 2022
SOR TNS 12 na veletrhu CZECHBUS 2022

Zdroj: SOR Libchavy, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: