Ostrava převzala od Škody první trolejbus T‘CITY 36 Tr, jedná se o 15 000 jubilejní vůz

Jedním z šesti dodaných nových trolejbusů pro Ostravu od skupiny Škoda Group je 15 000 jubilejní trolejbus.

Jedná se o nejnovější model Škoda T‘CITY 36 Tr s délkou 12 metrů, nízkopodlažní konstrukcí, maximální rychlostí 65 km/h a kapacitou 85 cestujících. Díky trakčním bateriím dokáží trolejbusy 36 Tr obsloužit až 15km úsek bez trolejového vedení. Ve výbavě nechybí klimatizace, USB sloty pro dobíjení drobných spotřebičů ani kamerový systém. Škoda Group postupně dodá severomoravské metropoli celkem osmnáct těchto vozů.

Nová dodávka trolejbusů rozšíří vozový park Dopravního podniku Ostrava na 71 trolejbusů, které obsluhují celkem 79 zastávek. Zajímavostí je, že trolejbusová doprava ve třetím největším městě ČR je plně nízkopodlažní. Celková délka obsluhovaných úseků v Ostravě je 44,9 kilometru a vozy na nich ročně najedou více 3,2 milionu kilometrů a svezou přes 6,6 milionu cestujících.

„Rok 2023 zahajujeme výrazným jubileem. Jsme moc rádi, že 15 000. trolejbus můžeme předat do užívání právě Dopravnímu podniku Ostrava. Česká města jsou pro nás významnými zákazníky a máme radost pokaždé, když se flotily vozů hromadné dopravy rozšíří právě o naše produkty. V nových modelech získá Ostrava a její obyvatelé moderní a pohodlné řešení pro každodenní přesuny po městě,” říká Petr Novotný, President Components & Bus Mobility ve Škoda Group.

Základní technické parametry trolejbusu Škoda T’CITY 36 Tr

  • Délka 12 020 mm
  • Šířka 2 550 mm
  • Výška 3 420 mm
  • Max. rychlost 65 km/h
  • Celkový počet cestujících 85
  • Dojezd až 15 km bez trakčního vedení díky baterii

Trolejbusy Škoda mají v tuzemské dopravě velmi dobré jméno. V současnosti je cestující mohou využít také v ulicích Plzně, Brna, Ústí nad Labem, Pardubic, Hradec Králové.

Historie a současnost trolejbusů Škoda

Výroba trolejbusů je jedním z pilířů produkce Škoda Group. První sériový trolejbus se značkou okřídleného šípu začal jezdit v roce 1941. Od té doby vznikly pod hlavičkou Škoda více než dvě desítky modelů, které vždy patřily k dobové technologické špičce. Kromě technologické výbavy a nápaditého funkčního designu si zákazníci vždy cenili spolehlivosti a dobré dostupnosti servisu a náhradních dílů. Některé trolejbusy sloužily ve svých destinacích i několik desítek let. Své uplatnění našly v řadě zemích Evropy, Asie i v USA. I díky této bohaté historii je Škoda Group považována za nejvýznamnějšího výrobce trolejbusů v Evropě.

Zdroj a foto: Škoda Group

Leave a Reply

%d bloggers like this: