Společnost ORLEN Unipetrol Doprava převzala sedmou lokomotivu Siemens Vectron

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, z rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, převzala v litvínovském Chemparku poslední – sedmou lokomotivu Siemens Vectron MS řady 383 v barvách ORLEN Unipetrol. 

Převzetí nové lokomotivy završilo plánovanou obměnu vozového parku, která byla zahájena v roce 2017, s cílem rozšířit flotilu o celkem sedm elektrických lokomotiv Siemens Vectron MS. 

V barvách ORLEN Unipetrol lokomotivy Vectron s výkonem 6 400 kW a běžnou provozní rychlostí 100 km/h přepravují především chemické produkty. Tyto Vectrony jsou schopné provozu nejen v České republice, ale také ve všech sousedních zemích – v Polsku, na Slovensku, v Německu i Rakousku, ale i v Maďarsku. Velký důraz je kladen nejen na výkon, ale také na bezpečnost. Kromě národních vlakových zabezpečovačů příslušných zemí jsou lokomotivy vybaveny rovněž moderním jednotným evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS (European Train Control System), GSM-R a dálkovou diagnostikou. Jedním z důležitých bezpečnostních aspektů těchto lokomotiv je také pasivní bezpečnost, která zajišťuje strojvedoucímu prostor pro přežití v případě mimořádných událostí.

Siemens Vectron MS řady 383 (foto: ORLEN Unipetrol Doprava)

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava patří mezi významné železniční nákladní dopravce v České republice a se smluvními partnery zajišťuje přepravu nejen do sousedních zemí, ale i do Holandska či na Balkán. Za dobu svého provozu ve skupině ORLEN Unipetrol najezdily lokomotivy Vectron MS již téměř 2,8 milionů km

Siemens Vectron MS řady 383 (foto: ORLEN Unipetrol Doprava)

Shrnutí zajímavostí o multisystémových lokomotivách Vectron v barvách ORLEN Unipetrol:

 • Jedna lokomotiva má průměrný roční proběh bezmála 120 000 km, tedy cca 11 000 km/měsíc, což je cca 370 km/den.
 • Tyto universální elektrické lokomotivy dokáží jezdit na třech železničních napájecích soustavách (DC 3 000 V, AC 25 000 V 50 Hz, AC 15 000 V 16,6 Hz).
 • Jedna lokomotiva nahradí na silnicích 45 nákladních automobilů, resp.:
  • 45 nákladních automobilů aktuálně na silnici, které jsou nahrazeny nákladním vlakem (vliv většího množství přepravovaného zboží lokomotivou vůči automobilu),
  • 60 nákladních automobilů aktuálně na silnici a odpočívkách, které jsou nahrazeny nákladním vlakem (vliv většího množství přepravovaného zboží a vliv větších proběhů lokomotivy vůči automobilu),
  • 180 vyrobených nákladních automobilů, které jsou nahrazeny nákladními vlaky (vliv většího množství přepravovaného zboží, vliv větších proběhů a vliv delší životnosti lokomotivy vůči automobilu).
 • Za dobu provozu celé flotily lokomotiv Siemens Vectron MS ve skupině ORLEN najezdily lokomotivy téměř 2,8 mil. km, což je ekvivalent přibližně 28 tisíc tun CO2 provozu dieselových lokomotiv.
 • Rekuperací ušetří ročně téměř 1 500 tisíc kWh elektrické energie.
 • Jedna lokomotiva dokáže dopravovat vlaky o hmotnosti kolem 2 000 t rychlostí 100 km/h. (Toto omezení je z důvodu konstrukční rychlosti většiny nákladních vozů, samotná lokomotiva může jet rychlostí až 160 km/h).
 • Lokomotiva je energeticky velmi úsporná, k přepravě jedné tuny zboží na jeden kilometr spotřebuje jen 0,029 kWh energie. Tedy zhruba stejně, jako rychlovarná konvice na ohřátí 0,2 litru vody na šálek čaje.
 • Stejně jako všechny lokomotivy Vectron je každá ORLEN Unipetrol lokomotiva Vectron vybavena evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS.
 • Lokomotivy Vectron pro ORLEN Unipetrol jsou vybaveny a plně schváleny pro provoz v Česku, Slovensku, Polsku, Německu, Rakousku i Maďarsku.
 • Všechny lokomotivy Vectron ORLEN Unipetrol Doprava jsou osazeny schváleným elektroměrem Správy železnic a je tedy možné sledovat přesnou spotřebu či rekuperaci elektrické trakční energie pro následnou fakturaci
Siemens Vectron MS řady 383 (foto: ORLEN Unipetrol Doprava)
Siemens Vectron MS řady 383 (foto: ORLEN Unipetrol Doprava)

Zdroj a foto: ORLEN Unipetrol Doprava

Leave a Reply

%d bloggers like this: