České dráhy zakoupily šest jednotek Desiro pro linku U8 v Ústeckém kraji

Zakoupené jednotky budou České dráhy nasazovat na linku z Děčína přes Benešov nad Ploučnicí, Českou Kamenici a Jedlovou do Rumburku.

České dráhy koupily vozy u německého dopravce Hessische Landesbahn, který je zakoupil v roce 2005. Všech šest motorových jednotek typu Desiro Classic se bude nyní v Děčíně připravovat pro provoz. Dráhy provedou zácvik strojvedoucích a dílenského personálu a nezbytné administrativní kroky pro schválení provozu vozidel v České republice. Do provozu s cestujícími by jednotky měly vyjet během podzimních měsíců.

Pro provoz v Ústeckém kraji budou postupně uvedeny do barevného schématu regionálního dopravního systému, budou dovybavena elektrickými zásuvkami 230 V a USB konektory pro napájení cestovní elektroniky, palubní Wi-Fi sítí, stolky a informačním systémem.

„Vedle nákupu zcela nových jednotek pokračujeme také v obnově našeho vozidlového parku prostřednictvím vhodných souprav koupených tzv. z druhé ruky ze zahraničí. Jedná se vždy o moderní bezbariérové vozy a jednotky, které jsou zhruba v polovině své plánované životnosti a mohou ještě velmi dobře sloužit cestujícím v České republice. Zároveň se jedná o investičně levnější řešení, než je nákup zcela nových vlaků. Proto někteří objednatelé dávají přednost tomuto modelu a my se snažíme v rámci možností a disponibilních kvalitních vozidel v zahraničí vyjít zákazníkům vstříc,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah, a dodává: „V případě provozu jednotek Desiro Classic zakoupených v Německu pro linku U8 z Děčína do Rumburku jde navíc o synergický efekt, kdy stejný typ v barvách DB Regio využíváme na lince U 28 z Děčína do Rumburku přes Bad Schandau a Sebnitz. Zařazením Desir do našeho parku v Děčíně tak vzniká větší provozní záloha a možnost jednotky využívat i na této společné česko-německé lince. Zvýšíme tak spolehlivost regionální železniční dopravy na severu Ústeckého kraje.“

Desiro Classic je dvoučlánková souprava o třech podvozcích, z toho jsou dva hnané. V provedení od Hessische Landesbahn mají kapacitu 126 míst k sezení, z toho 8 v 1. třídě. Provozní hmotnost jednotek Desiro je 88 tun, výkon podle typu motoru 2× 275 KW, resp. 2× 360 kW a maximální rychlost 120 km/h. Délka jednotek je 42 metrů a zhruba 60 % podlahové plochy je v nízkopodlažním provedení. V letech 1998 až 2010 bylo vyrobeno více než 500 motorových vlaků

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: České dráhy

Leave a Reply

%d bloggers like this: