Lanovka na Petřín svezla za 132 let své existence přes 80 milionů cestujících

Lanovou dráhu na Petřín provozuje Dopravní podnik hl. m. Prahy. Za 132 let své existence využilo služeb lanovky celkem 80 milionů cestujících.

Čtvrtek 20. července 2023 se stal dalším důležitým milníkem lanové dráhy. Krátce po poledni prošel turnikety na dolní stanici 80 miliontý cestující. Tím jubilejním cestujícím se stala paní Petra z Mostu, která zavítala do Prahy na výlet.

Paní Petra z Mostu, která se stala 80 miliontý cestující

Historicky rekordní počet cestujících, více než 2,230 milionu, petřínská lanovka svezla v předcovidovém roce 2019.

Historie lanové dráhy na Petřín (zdroj: DPP)

Realizace výstavby lanovky na Petřín započala v roce 1890. Hlavním důvodem byla potřeba přepravy cestujících k nově vystavěné Petřínské rozhledně. Lanová dráha Újezd – Petřín začala veřejnosti sloužit 25. července 1891. Délka dráhy činila 396,5 metrů a kapacita 50 osob. Byla poháněna vodní převahou. Prvotní celoroční provoz byl po čtyřech letech upraven na provoz mimo zimní měsíce, kdy vznikaly potíže se zamrzáním vody. Provoz lanovky byl přerušen začátkem 1. světové války. I přes snahu obnovení trvalého provozu v následujících letech sloužila lanovka k přepravě cestujících sporadicky. V důsledku poválečné ekonomické situace a nedostatku vody, zdroje pohonu, byl v r. 1920 provoz lanovky trvale ukončen.

Provoz lanovky byl obnoven v roce 1932 z důvodu nutnosti dopravní obslužnosti při tehdejším Všesokolském sletu. Lanovka byla prodloužena, délka dráhy byla 511 metrů a přepravní kapacita narostla o více než 100 % na 105 osob. Lanovka byla zmodernizována, pohon elektrifikován a systém řízení již zajišťoval poloautomatický režim. Do lanovky byl instalován celosvětově jedinečný bezpečnostní brzdný systém „na lano“ s vozovou klínovou brzdou a atypická Abtova výhybna pro míjení vozů. Provoz lanovky ukončilo v roce 1965 až špatné počasí. Nejprve se kvůli nashromáždění spodní vody pod dráhou v oblasti výhybny vytvořila kaverna a část tratě propadla o cca 20 cm. Během příprav na opravu tratě došlo v roce 1967 kvůli intenzivním nadměrným srážkám k podmáčení celého petřínského svahu, nevíce v oblasti Nebozízku a k masivnímu sesuvu půdy. Tímto bylo poškozeno 80 % tratě včetně kolejí a provoz lanovky byl natrvalo přerušen. V dalších letech proběhly rozsáhlé sanace k zajištění celkové stability petřínského vrchu.

Hlavním impulzem pro opětovné zprovoznění lanovky na Petřín bylo pořádání spartakiády v roce 1985. Provoz byl zahájen v červnu 1985 na nově vybudované dráze s repasovanými vozy moderního vzhledu. Lanovka byla zařazena do systému pražské MHD, v kterém funguje dodnes.

Lanovka ročně přepraví okolo 2 milionů cestujících. Současná trať pochází z první poloviny 80. let, stejně jako skříně obou vozů. Byla postavena poté, co původní trať z 80 % zničily masivní sesuvy půdy na petřínském svahu v roce 1967. Podvozkové rámy jsou ještě starší. Byly vyrobeny v roce 1931 v Ringhofferových závodech v Praze, ale zrepasovány byly rovněž v první polovině 80. let 20. století. Jejich životnost výrobce odhadoval na zhruba 20 let.

Ještě v letošním roce od 9. do 27. října čeká lanovou dráhu pravidelná podzimní údržba. V příštím roce pak plánuje DPP od jara rekonstrukci dráhy včetně stabilizace svahu a výrobu nových vozů, jejich podobu navrhli designéři ze studia Anna Marešová Designers.

Podoba nových vozů lanové dráhy na Petřín (zdroj: Anna Marešová Designers)

„Životnost současné petřínské lanovky, jak vozidel, tak i samotné tratě, se limitně blíží ke svému konci. Proto jsme před necelými čtyřmi lety začali připravovat obnovu vozidel a rekonstrukci tratě. Z designérské soutěže vzešel vítězný návrh nové podoby vozidel, nyní dokončujeme veřejnou zakázku na jejich výrobce. Pevně věřím, že v brzké době budeme moct vyhlásit vítěze a uzavřít s ním smlouvu. V návaznosti na to ještě letos vyhlásíme veřejnou zakázku na zhotovitele rekonstrukce tělesa lanovky a stabilizace svahu. Pokud vše bude postupovat dle plánu a bez zádrhelů, rádi bychom začali se stavebními pracemi na petřínské lanovce na jaře příštího roku, aby rok na to, tj. na jaře 2025, jsme ji mohli znovu otevřít pro veřejnost s již novými vozy a rekonstruovanou tratí,“ dodává Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: