Vytížený úsek koridoru mezi Lipníkem nad Bečvou a Drahotušemi čeká kompletní modernizace

Práce na šestikilometrovém úseku odstartují už v září.

Průběh prací se plánuje tak, aby co nejméně omezoval provoz. Zřídí se dvě provizorní odbočky, které rozdělí celý modernizovaný úsek na třetiny, což umožní zachovat vlakovou dopravu v co největším rozsahu.

„Z bezpečnostních důvodů budou kolem pracovních míst postaveny pevné bezpečnostní zábrany, to nám dovolí rychlost projíždějících vlaků až 80 km/h,“ uvádí Jiří Svoboda. Bezpečnostní ochranu trakčního vedení zajistí zhotovitel tak, aby se minimalizovalo použití tzv. hákovnic.

Modernizace tohoto úseku představuje další krok k vylepšení páteřní železniční sítě a zvýšení kapacity jak pro osobní, tak i nákladní dopravu. Jednou z klíčových součástí připravované investice je výstavba nové odbočky Jezernice, která umožní vlakům přejíždět z jedné koleje na druhou, což zajistí lepší propustnost vytížené trati. Obnovou dále projde devět mostů a čtyři propustky.

Blížící se modernizace je úzce propojena s rekonstrukcí dalšího koridorového úseku mezi Polomí a Suchdolem nad Odrou. Zde práce začnou v roce 2025, kdy se průjezd mezi Lipníkem a Drahotušemi dočasně obnoví. Pracovní aktivity na obou úsecích pak budou probíhat postupně v letech 2026 a 2027.

Vítězem soutěže na zhotovitele stavby je sdružení firem Eurovia CS, Chládek a Tintěra Pardubice, GJW Praha a Elektrizace železnic Praha, které podalo nabídku ve výši 2,1 miliardy korun.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: Správa železnic

Leave a Reply

%d bloggers like this: