České dráhy vydaly prohlášení k pádu kabiny lanovky na Ještěd

Tragická nehoda se stala v neděli odpoledne. Došlo k pádu jedné kabinky. V té se v tu chvíli nacházel její strojvedoucí, který bohužel nehodu nepřežil. Druhá kabina zůstala viset na laně a všech 14 lidí bylo záchranáři bez zranění evakuováno.

České dráhy plánovaly zahájení pravidelné podzimní revize lanovky již od pondělí 1. listopadu. Výluka měla trvat do soboty 13. listopadu 2021 do 8:00 hodin.

Vyjádření Českých drah:

Je nám velice líto, že k této tragické události došlo, a chceme vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým po našem kolegovi. Zároveň bychom rádi poděkovali všem, kdo se podíleli na evakuaci cestujících z druhé kabiny a postarali se o jejich přesun do bezpečí.

Lanová dráha na Ještěd má předepsaný systém prohlídek, kontrol a revizí, které jsou pravidelně prováděny a vedou se o nich zápisy a protokoly.

Denně se provádí vizuální prohlídka zařízení s vyzkoušením bezpečnostních prvků a každé pondělí pravidelná údržba zaměřená na odstranění případných závad, mazání zařízení a další drobné opravy. Každých 14 dní pak projde lanovka větší prohlídkou a jednou měsíčně tzv. komplexní kontrolou s protokolárními zápisy. Velké revize se provádějí na lanové dráze dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim mezi letní a zimní sezónou. Lana mají předepsanou defektoskopickou kontrolu, která se provádí u nosného lana každé tři roky a u menších lan, tažného a přítažného, každé dva roky. Poslední defektoskopická kontrola tažného lana proběhla v listopadu 2020. Další defektoskopickou zkoušku znalec doporučil provést do listopadu 2022.

Přesnou příčinu neštěstí objasní vyšetřování, které zahájily České dráhy, Drážní inspekce i Policie ČR.

Foto: Správa železnic
Foto: Správa železnic
Foto: ZZS Libereckého kraje

Zdroj a foto: HZS LK, Správa železnic a ZZS Libereckého kraje

Leave a Reply

%d bloggers like this: