Pražský dopravní podnik začal testovat autobus SOR NS 18

V sobotu 4. prosince 2021 si v pražské MHD odbyl premiéru pronajatý kloubový autobus SOR NS 18 od výrobce SOR Libchavy. Dopravní podnik hl. m. Prahy má toto vozidlo na rok v pronájmu za symbolickou částku 100 Kč/měsíc.

Nový SOR NS 18 vyrobený na jaře letošního roku převzal dopravce 22. listopadu 2021. Nyní bude autobus typové řady NS postupně testovat na různých linkách. První den svého provozu s cestujícími si tak řidič mohl s vozem vyzkoušet jízdní vlastnosti vozidla i při sněžení. Vypraven byl garáží Hostivař na deváté pořadí linky číslo 125.

Cílem je otestovat nový typ v náročných podmínkách pražské MHD a funkčnost jednotlivých komponent. Díky tomu DPP získá provozní zkušenosti s novou typovou řadou NS, která navazuje na nejrozšířenější autobusy v DPP, tedy vozy SOR NB 12 a NB 18,“ uvádí k testování DPP na svých webových stránkách.

Typová řada NS přináší řadu změn a inovací v exteriéru i interiéru (zdroj DPP):
Kromě nového designu má autobus v kloubovém provedení již jen čtvery dveře místo pěti párů u verze NB 18. V interiéru vozidlo disponuje větším počtem sedadel pro cestující v úrovni podlahy vozu. Výbava autobusu i informační systém odpovídají platným Standardům kvality PID, včetně klimatizace prostoru pro cestující i kabiny řidiče. Motor vozidla splňuje zpřísněné emisní limity s platností od roku 2022, tedy EURO VI step E. Vozidlo je navíc osazeno systémem sledování mrtvých úhlů, který v případě pozitivních výsledku testování plánuje DPP poptávat při další obnově flotily autobusů.

Jízdní řád pronajatého autobusu SOR NS 18 ev. č. 5998 mohou zájemci naleznout na webových stránkách DPP.

SOR NS 18 při svém příjezdu do zastávky Lihovar dne 4.12.2021 (foto: Pavel Šejna)
SOR NS 18 na autobusovém terminálu Smíchovské nádraží dne 4.12.2021 (foto: Petr Antony)
SOR NS 18 na autobusovém terminálu Smíchovské nádraží dne 4.12.2021 (foto: Petr Antony)
SOR NS 18 při svém příjezdu do zastávky Sídliště Petrovice dne 4.12.2021 (foto: Martin Dufek)

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPP, foto: Pavel Šejna a Petr Antony

Leave a Reply

%d bloggers like this: