Společnost MAN Truck & Bus představila prototyp nového „e-trucku“
Výroba vysokovýkonných elektrických tahačů začne v mnichovské fabrice již začátkem roku 2024.
Prototyp blízký sériové verzi nového elektrického nákladního vozidla představil MAN poprvé veřejnosti v Norimberku. Kromě nových bezemisních pohonů vyvíjí MAN i komplexní řešení elektrické mobility, které zákazníky připraví na používání „e-trucků“ již v raném stádiu.
„Elektrifikaci našeho vozového parku musíme ještě zrychlit. Ale e-mobilitu dokážeme urychlit pouze tehdy, podpoříme-li naše zákazníky při této změně a přesvědčíme je, aby to udělali. Proto vytváříme nabídky integrovaných digitálních řešení a nabíjení,“ vysvětluje Alexander Vlaskamp, předseda představenstva MAN Truck & Bus.

Při první prezentaci prototypu „e-trucku“, který vychází z nové generace nákladních vozidel MAN, mnichovský výrobce zdůraznil fakt, že bateriový elektrický pohon a vodíkový pohon s palivovými články jdou technologicky ruku v ruce. Výchozím bodem je elektromotor, který čerpá energii z baterií. Bateriová elektrická vozidla (BEV – Battery Electric Vehicles) již nabízejí základní technologii, která požadavky zákazníků na nákladově optimalizovaná praktická řešení spojuje se snahou o udržitelnost a klimatickou neutralitu tahačů, autobusů a vanů MAN.
Tento typ elektrických vozidel může být v budoucnu doplněn nákladními vozidly a autokary s vodíkovým pohonem, které jsou založeny na pohonném ústrojí BEV, avšak většinu baterií s velkou hmotností nahrazují lehčí vodíkové nádrže a palivový článek.
Základním faktorem transformace dopravy zůstává rozvoj nabíjecí infrastruktury, přičemž je nezbytná politická podpora. Přispěje k tomu i TRATON Group, mateřská společnost MAN Truck & Bus, která chce v rámci společného podniku s dalšími výrobci pomoci při vytvoření sítě vysokovýkonných nabíjecích stanic v Evropě.
Velmi důležité jsou baterie
Klíčovým komponentem na cestě k pohonům bez emisí jsou baterie. MAN začal budovat svou vlastní techniku v oblasti skládání souprav baterií již na jaře 2021. Centrem je technické středisko e-mobility v norimberském závodě, které od té doby vyrábí baterie pro testování a interní zkoušky elektrických vozidel.
Soupravy baterií jsou největší a nejtěžší z akumulátorů používaných v užitkových vozidlech a jsou v nich integrovány a řízeny články. V sériově vyráběném městském autobusu MAN Lion’s City E má baterie kapacitu 80 kWh. V tomto 12metrovém modelu je v současnosti nainstalována sada šesti baterií, s nimiž na jedno nabití ujede autobus až 350 km. Avšak během testu Efficiency Run v květnu 2021 městský autobus MAN Lion’s City E působivě demonstroval, že za optimálních podmínek má mnohem větší jízdní dosah: Elektrický Lion’s City, který 24 hodin jezdil na lince MHD v Mnichově, ujel 550 kilometrů – bez dobíjení. Pohonný systém „e-busu“ značky MAN ukázal, jaké dojezdy jsou již dnes možné, přičemž samozřejmě záleží i na ovlivňujících faktorech jako topografie, stylu jízdy řidiče a používání topení či klimatizace.

Zdroj a foto: MAN Truck & Bus