DP města Hradce Králové otevře v sobotu své brány veřejnosti

Akce se uskuteční v sobotu 7. října 2023 od 9 do 15 hodin v prostorách areálu Dopravního podniku města Hradce Králové v Pouchovské ulici 153 a Terminálu hromadné dopravy.

Obě tato místa budou od 9 do 14 hodin propojena oblíbenou speciální bezplatnou okružní linkou, na které pojedou historické vozy (linka bude označená 95 – Den otevřených dveří) – odjezd z THD: nástupiště D1. Samotnou přepravu zajistí historická vozidla.

Své brány otevře Dopravní podnik města Hradce Králové u příležitosti 95. výročí založení městské hromadné dopravy v Hradci Králové. Samotná akce připomene nejen ekonomický, stavební či technický rozvoj za 95 let, ale i generace lidí, kteří se na vzniku a provozu městské veřejné dopravy v Hradci Králové podíleli.

Na organizaci letošního Dne otevřených dveří bude spolupracovat také Ministerstvo pro místní rozvoj, které si klade za cíl představit téma „Kde fondy EU pomáhají“.

„Právě v našem DP byla totiž realizována celá řada úspěšných projektů. V rámci této komunikace nám pomůže zajistit zejména bohatý doprovodný program určený pro širokou veřejnost všech věkových kategorií,“ uvádí František Meduna František z DPmHK.

Dopravce chystá bohatý doprovodný program a i pro děti bude připraveno množství aktivit na různých stanovištích, za které budou odměněny drobnými cenami. K dispozici bude také bezplatný fotokoutek, virtuální realita a výroba odznáčků. Děti budou moci využít skákací hrad.

V průběhu celé akce bude zajištěn rovněž kulturní program. Živé vystoupení pro nás připraví žáci Základní umělecké školy Habrmanova v Hradci Králové. Účast přislíbila i taneční skupina T- Bass Hradec Králové, která si pro návštěvníky připraví také workshop. Na své si přijdou i milovníci magie – můžeme se totiž těšit na kouzelnické vystoupení kouzelnice Wendy a Elišky.  

Například v areálu dopravce čeká na návštěvníky prohlídka celého areálu dopravního podniku včetně centrálního dispečinku, moderního zázemí řidičů MHD a učeben naší autoškoly. K vidění bude současný vozový park včetně dílenských a speciálních montážních vozidel pro výstavbu, údržbu a opravy trolejového vedení.

Formou volné prohlídky budou zpřístupněny rozsáhlé prostory servisního zázemí, haly pro opravy autobusů, trolejbusů a elektrobusů. K vidění budou ukázky technického vybavení, diagnostických zařízení i ukázky postupů oprav. Některých z nich se budete moci i zúčastnit. Prohlídku bude oživovat doprovodný program pro děti – malé mechaniky, těšit se mohou například na autobusový trenažér.

V přízemí administrativní budovy (jídelna zaměstnanců DP) získáte info o JŘ v mobilech a budete mít možnost se informovat u odborníků o vývoji hradecké MHD nebo se dotázat na změny v JŘ na linkách MHD.

A jaký další doprovodný program se připravuje?

Na akci se podařilo zajistit účast pana Aleše Lopraise i s jeho dakarovým speciálem Praga V4S DKR. Aleš Loprais je český jezdec v dálkových motoristických soutěžích, zejména v Rallye Dakar, jehož se účastní od roku 2006. Je vítězem 11 etap na Dakaru. Bude připraveno krátké povídání o závodění, technických specifikacích a také se uskuteční autogramiáda.

Setkáte se také s některými historickými automobily členů spolku Veteran car club Hradec Králové.

Součástí akce bude i účast Týmu silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. – nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu pro všechny věkové kategorie v rámci projektu “Markétina dopravní výchova”.

Díky krajské koordinátorce BESIPu Ministerstva dopravy pro Královéhradecký kraj bude k dispozici i otočný simulátor, který slouží pro nácvik vyprošťování z převráceného vozidla a také asociuje stavy, které řidič zažívá při převrácení vozidla v případě nehody. Otočný simulátor je výchovnou atrakcí, která podá důkaz každému, kdo si chce na vlastní kůži vyzkoušet, jaké síly působí při převrácení vozidla a jak jsou bezpečnostní pásy velice důležitým prvkem bezpečnosti vozidla.

Porsche Hradec Králové, který je prodejcem nových vozů Škoda a v rámci programu Škoda plus nabízí roční vozy se zárukou a poskytuje servis pro vozy značek VW, Audi, Seat, Škoda a užitkové automobily VW, se u nás bude prezentovat formou statické ukázky, při níž představí plně elektrický vůz Škoda Enyaq a vůz Škoda Fabia poslední generace.

Akce se bude také účastnit autorizovaný prodejce motocyklů Harley-Davidson® v Hradci Králové.

Vedle prohlídky areálu společnosti proběhnou v rámci dne i prezentace a představení služeb či ukázky vystavené techniky společnosti Letecké služby Hradec Králové a.s.

Městské lesy Hradec Králové a.s. doplní program aktivitami pro děti i dospělé. Vyzkoušejte si své znalosti a poznávejte dřeviny našich lesů.

Představí se i Policie České republiky – Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Policisté Vám v rámci prevence umožní vyzkoušení „alkoholových brýlí“, dále budou na místě přítomni policisté z personálního odboru a zodpoví všechny otázky ohledně možnosti přijetí k Policii České republiky a neodmyslitelnou součástí zůstává přehlídka techniky dopravní policie krajského ředitelství.

Městská policie Hradec Králové se bude prezentovat kamerovým monitorovacím vozem, kam bude moci veřejnost nahlédnout, prezentačním stánkem s tištěnými preventivními materiály a dopravní soutěží pro děti.

Jednotky Sboru dobrovolných hasičů města Hradec Králové představí soudobou i historickou hasičskou techniku, která již tradičně upoutává pozornost návštěvníků všech věkových kategorií (CAS 20 T815 TERNO, DA Fiat Ducato a historický Mercedes) a Sbor dobrovolných hasičů Libčany pak speciální historické hasičské vozidlo Praga RN DVS 8 /výrobcem nástaveb byly Továrny na hasicí zařízení, národní podnik, ve Vysokém Mýtě/ a dvoukolovou přívěsnou stříkačku DS-16.

V letošním roce si v Hradci Králové připomínají významné historické milníky či „pětková“ výročí:

  • 24. října 2023 to bude 95 let, kdy byl založen podnik Autodráhy města Hradce Králové – základ ucelené MHD v Hradci Králové
  • 1. prosince 2023 uplyne 95 let od uvedení do provozu první pravidelné autobusové linky Kukleny – Nádraží – Pražské Předměstí – Slezské Předměstí, a to s vozy Tatra 24 a Škoda 506.
  • 5. července 2023 uplynulo 15 let ode dne, kdy byl zahájen provoz terminálu hromadné dopravy (THD), který zcentralizoval městskou, regionální a dálkovou dopravu do nadčasově řešeného uceleného komplexu (THD získal titul „Stavba roku Královéhradeckého kraje 2009“ v kategorii dopravních a inženýrských staveb).
Terminál hromadné dopravy v Hradci Králové slaví 15 let od uvedení do provozu

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj: DPmHK

Leave a Reply

%d bloggers like this: