České dráhy vypraví o víkendu zvláštní a historické vlaky

České dráhy vypraví během tohoto víkendu historické a zvláštní vlaky. V pátek večer vyjede parní vlak i z olomouckého hlavního nádraží.

Parní vlak z České Třebové do Mladějova a Moravské Třebové

V sobotu 20. května vypraví České dráhy parní vlak mezi Českou Třebovou, Mladějovem na Moravě a Moravskou Třebovou. V jeho čele pojede parní lokomotiva 423.009 „Velký bejček“. V Mladějově budou mít zájemci možnost přestoupit na úzkorozchodný parní vlak Mladějovské průmyslové dráhy, který je v 11:30 vyveze na „měsíční krajinu“ na Hřebči.

Parní vlak Českých drah bude odjíždět z České Třebové v sobotu v 10:30 hod. V Mladějově bude možné přestoupit na úzkorozchodný parní vlak, který pojede po krásné trati loukami a lesy až k bývalému důlnímu areálu na Hřebči. Tam si zájemci prohlídnou část dolu a projdou se po haldách vyvezené hlušiny, které připomínají právě měsíční krajinu. Po návratu do Mladějova si budou moci prohlédnout také zdejší průmyslové muzeum. Kromě Mladějova lze parním vlakem dojet až do Moravské Třebové a navštívit zdejší krásný zámek nebo se projít historickým městem.

V parním vlaku bude řazen historický bufetový vůz, v Mladějově bude připraveno občerstvení u parního stroje.

Parní vlak na slavnosti chřestu v Ivančicích

Od 19. do 21. května se budou v jihomoravských Ivančicích konat tradiční slavnosti chřestu a vína. Při této příležitosti sem České dráhy v neděli 21. května vypraví parní vlak z brněnského dolního nádraží. Souprava bude sestavená z historických vozů bývalé 3. třídy, tzv. Rybáky, a bufetového vozu. V jeho čele pojede parní lokomotiva 433.001 Skaličák. Připravené jsou celkem dvě jízdy tam a zpět.

Z brněnského dolního nádraží bude parní vlak odjíždět v 9:30 a v 13:30. Pojede přes Střelice, Silůvky a Moravské Bránice a do Ivančic přijede v 10:13, resp. 14:13 hod. Na zpáteční jízdu z Ivančic se vlak vydá v 11:01 a 17:00 hod. a do Brna dorazí v 11:46, resp. 17:46 hod.

V parním vlaku bude platit zvláštní jízdné, jízdenky jsou v prodeji u všech pokladních přepážek. Jízdné bude záviset na projeté vzdálenosti:

· 1 – 9 km: dospělý 100 Kč / dítě 6 až 15 let 70 Kč

· 10 – 19 km: dospělý 120 Kč / dítě 6 až 15 let 90 Kč

· 20 – 29 km: dospělý 160 Kč / dítě 6 až 15 let 120 Kč

Přeprava dětských kočárků bude zajištěna ve služebním voze.

Parní lokomotiva 433.001 zvaná Skaličák

Během muzejní noci v Olomouci se otevře depozitář ČD Muzea a vyjedou parní vlaky

V pátek 19. května odstartuje 19. ročník Festivalu muzejních nocí. Muzea, galerie a další památky se jako první otevřou v hanácké metropoli. K akci se připojí také České dráhy, které od 18 do 22 hodin zpřístupní depozitář ČD Muzea poblíž hlavního nádraží. Zájemci se navíc budou moci svézt parním vlakem, který během večera dvakrát projede trasu z Olomouce hl.n. do stanice Olomouc-Řepčín a zpět.

V depozitáři historických kolejových vozidel v Olomouci budou k vidění jedinečné exponáty železniční historie z ČD Muzea v Lužné u Rakovníka. K největším lákadlům patří parní stroje – elegantní rychlíková lokomotiva Rosnička (464.202) z roku 1956 nebo jedna z nejstarších dochovaných lokomotiv na našem území Kocúr (314.303) z roku 1898. Návštěvníci si prohlédnou i další jedinečné exponáty včetně elektrické Bobiny (E499.085) z roku 1958 či třeba motoráčku Kredenc (M 262.018), který byl vyrobený v roce 1950

Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky a noční fotografování. Zároveň si budou moci zakoupit propagační předměty se železniční tematikou. Děti se v areálu budou moci svézt malou posunovací lokomotivou BN 60.

Během večera budou připravené také dvě speciální jízdy parního vlaku v čele s lokomotivou Rosničkou (464.202). Parní vlak bude odjíždět z olomouckého hlavního nádraží v 17:50 a ve 20:50 hod. a pojede přes Olomouc město do stanice Olomouc-Řepčín. Sem dorazí v 18:07, resp. v 21:07 hod. Na zpáteční jízdu po stejné trase se vydá z Řepčína v 18:30 a 21:25 hod.

Na tyto vlaky budou v prodeji pouze jednosměrné jízdenky za 100 Kč pro dospělého a za 50 Kč pro děti od 6 do 15 let. Děti do 6 let cestují zdarma bez nároku na místo k sezení. Jízdenky se budou prodávat přímo ve vlaku do vyčerpání jeho kapacity a přepravit v něm bude možné také dětské kočárky.

„Modrý Expres“ pojede z Českých Budějovic do Nového Údolí

V sobotu 20. května vypraví České dráhy zvláštní vlak “Modrý Expres” z Českých Budějovic přes Český Krumlov do Nového Údolí. V konečné stanici v těsné blízkosti státní hranice bude probíhat setkání Šumaváků nazvané “Bobr Fest”.

Speciální vlak Českých drah bude řazený z moderních klimatizovaných vozů, které běžně jezdí na mezistátních vlacích EuroCity, a poveze ho motorová lokomotiva řady 749 Bardotka. Pojede po trase z Českých Budějovic přes Český Krumlov, Černou v Pošumaví, Horní Planou, Novou Pec, Černý Kříž a Stožec až do Nového Údolí. Cestující se budou moci během jízdy kochat výhledy na Mrtvý Luh, Studenou Vltavu a další malebná místa Národního parku Šumava.

Vlak bude odjíždět z Českých Budějovic v 9:26 a do Nového Údolí přijede v 11:47. Na zpáteční cestu se odtud vydá v 16:45 a do krajské metropole přijede v 19:18. Ve vlaku bude platit běžný tarif Českých drah s povinnou místenkou. Jízdenky je možné zakoupit v e-shopu, aplikaci Můj vlak i u pokladen Českých drah.

Legendární „Ceculou“ do moravské metropole

Již tuto neděli budou mít milovníci zvláštních jízd příležitost se svézt z Veselí nad Moravou do Brna vlakem taženým legendární prototypovou lokomotivou zvanou „Cecula“ (T 478.1002) z roku 1964, která se honosí unikátním veletržním nátěrem.

V neděli 21. května vypraví České dráhy zvláštní vlak tažený lokomotivou T 478.1002, zvanou „Cecula“, který bude řazen z historických vozů Bmx. Vlakový personál, který bude vlak doprovázet, bude oděn do dobových stejnokrojů. Z Veselí nad Moravou vyrazí v 7:45 a na cestě do Brna zastaví ve stanicích Bzenec, Kyjov, Nesovice, Bučovice a Slavkov u Brna. Na brněnské hlavní nádraží pak speciální vlak dorazí v 9:19. Na zpáteční cestu se vydá v 16:45 a po stejné trase přijede do Veselí nad Moravou v 18:15.

Jízdné je rozděleno do dvou kategorií, a to podle ujetých kilometrů. Pokud ujede cestující trasu do 50 km, zaplatí za jízdenku 100 Kč, děti ve věku 6 až 15 let pak 50 Kč. Při cestě nad 50 km bude jízdenka v prodeji za 150 Kč, resp. pro děti ve věku 6 – 15 let za 100 Kč. Děti do 6 let se cestují zdarma. Jízdenky se budou prodávat u vlakového personálu do vyčerpání kapacity vlaků. Jiné slevy, jízdenky IDS ani jízdní výhody ve zvláštních vlacích neplatí.

Motorová lokomotiva T 478.1002, zvaná Cecula, byla vyrobena v roce 1964 jako druhý prototyp lokomotiv, které díky výrazně tvarovanému čelu z laminátu dalo strojům přezdívku „Bardotka“, „Zamračená“ nebo „Cecula“. Maximální rychlost této lokomotivy je 100 km/h a charakteristický zvuk motoru této lokomotivy k nám jezdí obdivovat nadšenci z celého světa. O tento konkrétní stroj se pečlivě starají v depu ve Veselí nad Moravou.

Motorová lokomotiva T 478.1002 zvaná Cecula (zdroj: České dráhy)

Nejen po Českolipském trianglu s „Hurvínkem“

Nadcházející víkend bude v České Lípě patřit nostalgickým jízdám historického motorového vozu Hurvínek. Také českolipské depo otevře své brány a nabídne mnoho zajímavých atrakcí.

O víkendu 20. a 21. května si nejen děti, ale také železniční fanoušci přijdou v České Lípě na své. V sobotu i v neděli zde totiž České dráhy pořádají nostalgické jízdy historickým motorovým vozem, zvaným Hurvínek. Nostalgický motoráček vyjede z českolipského hlavního nádraží po oba dny v 10:34, 12:34 a 14:34 a sveze cestující nejprve do stanice Česká Lípa střelnice a pak zamíří přes Srní u České Lípy a výhybnu Žizníkov zpět do stanice Česká Lípa hl.n. Nástup a výstup cestujících bude možný jen ve stanici Česká Lípa hl.n.

V motoráčku bude platit jednotné jízdné 100 Kč, děti do 6 let cestují zdarma. Kapacita vlaku je omezena. Nákup jízdních dokladu probíhá přímo u personálu zvláštního vlaku před jeho odjezdem. Jiné slevy, jízdní výhody a jízdenky IDS v „Hurvínkovi“ pro tyto dny neplatí.

Během dvoudenní akce bude také možnost na českolipském hlavním nádraží nastoupit do motorové jednotky 642 Desiro, zapůjčené společností Die Länderbahn / Trilex, a svézt se s ní do depa. V něm si zájemci prohlédnou výstavu historických vozidel ze sbírek Českých drah nebo se budou moci svézt na ruční drezíně.

Zdroj: České dráhy, foto: Martin Dufek / Dopraváček.eu

Leave a Reply

%d bloggers like this: