V Bratislavě vyjely vodíkové autobusy od Solarisu

V bratislavské MHD vyjely první srpnový den čtyři autobusy s pohonem na vodík od španělsko-polského Solarisu.

Dopravní podnik Bratislava je prvním slovenským dopravcem s vlastní flotilou vodíkových autobusů. Nákup nových vodíkových Urbin byl zrealizován díky prostředkům z fondů EU. Nová vozidla DPB vypravil na linku 75 Dolní Hony – Krasňany.

Více než polovinu všech kilometrů v rámci městské dopravy v Bratislavě ujedou právě autobusy. Dopravce se proto dlouhodobě snaží o snížení emisí ve městě. Po elektrobusech či současných projektech parciálních trolejbusů je projekt vodíkových autobusů dalším, kterým podnik utvrzuje svou pozici inovačního lídra slovenských dopravců.

„Ekologická, lokálne bezemisná, komfortná a rýchla doprava je budúcnosťou pre metropoly, akou je aj Bratislava. Všetky tieto aspekty nové autobusy spĺňajú. Aj vďaka úsiliu kolegov sa stávame prvým dopravcom, ktorý zaraďuje vodíkový pohon do svojho portfólia. Prevedením interiéru nadväzujeme na už zaužívaný štandard, ktorý si naši cestujúci v minulých rokoch obľúbili. Z vnútra tak bude autobus okrem nulového hluku na nerozoznanie od dieselových alebo plynových vozidiel“, uvedl Martin Rybanský, předseda představenstva DPB.

Dojezd vodíkových autobusů se pohybuje okolo 350 km, doba plnění okolo 20 minut. Klimatizované vozy Solaris Urbino 12 hydrogen jsou vybaveny nejmodernějším informačním systémem, Wi-Fi připojením, cestující mají k dispozici USB porty pro dobíjení drobné elektroniky. Řidiči jistě ocení nastavitelné ergonomické sedadlo a chladničku.

Společnost SOLARIS Bus & Coach vyhrála zakázku na dodání 40 vodíkových autobusů v roce 2021. Celková cena kontraktu je 24 400 000 EUR. Druhým uchazečem byla společnost Toyota Central Europe – Slovakia s.r.o. s vozidlem Toyota Caetano.

Martin Dufek / Dopraváček.eu, zdroj a foto: DPB

Leave a Reply

%d bloggers like this: