OBRAZEM: Výměna nápravy na voze lanovky na Petřín

Dopravní podnik hl. m. Prahy provedl ve čtvrtek 25. listopadu 2021 první výměnu jedné nápravy u vozu číslo 2 lanovky na Petřín, druhá výměna je plánována na čtvrtek 16. prosince 2021. Výměnu kol na zbylých dvou nápravách DPP dokončí v průběhu plánované údržby v březnu 2022.

„U vozu č. 2, tj. horního, jsme kola nechali odborně zrepasovat naposledy v roce 2019, u vozu č. 1, tj. dolního, to bylo o loňské jarní výluce. Vzhledem k tomu, že se blíží konec jejich životnosti, rozhodli jsme se v DPP pro jejich výměnu za úplně nová kola, která zcela jistě vydrží až do konce provozu současné lanovky, tj. do její připravované modernizace,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí provozu lanové dráhy Petřín.

Výměna kol probíhá přímo u dodavatele montáže nových kol, který je nalisuje na nápravu. Celý proces výroby a instalace trvá zhruba 10 – 14 dnů. „Každý z vozů lanovky má dvě nápravy, máme k dispozici ještě pátou náhradní. Volnou nápravu se starými koly jsme již odeslali výrobci, který nám ji dodá s repasovanými, v tomto případě s novými koly. Tu pak v průběhu jednoho dne dokážeme na voze vyměnit a odinstalovaná náprava opět putuje k výrobci. Tímto způsobem jsme schopni na lanovce postupně vyměnit všechna kola, aniž bychom na dlouhou dobu omezovali další servisní činnosti, nebo dokonce její provoz,“ vysvětluje Pavel Kejha a dodává: „Výměnu kol za nová jsme plánovali zrealizovat během letošní podzimní pravidelné údržby, bohužel došlo ke zdržení dodávky u subdodavatele. Je to de facto výroba na zakázku, složitá technologie, přesnost a kvalita je ale kontrolována ultrazvukem.“

Dopraváček / Martin Dufek a Petr Antony, zdroj: DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: