Solaris dodal do hlavního města Norska 183 kloubových elektrobusů

Polský výrobce dokončil objednávku na 183 kloubových elektrobusů pro město Oslo. Hodnota kontraktu podepsaného v lednu 2022 je přibližně 100 milionů eur.

Flotila 183 kloubových elektrobusů Solaris Urbino 18.75 je umístěna v nově postaveném depu Stubberud v Alnabru. Provoz zajišťuje společnost Unibuss AS, která je vlastněná městskou společností Sporveien.

Elektrobusy jsou určeny pro nejfrekventovanější linky číslo 20, 21, 31 a 37, které každý den využije téměř 150 000 cestujících.

Nová Urbina mají kapacitu pro 138 cestujících a jsou vybavena 41 pevnými sedadly. NMC akumulátory s kapacitou přes 500 kWh umožňují dojezd přes 250 kilometrů. Pohání je centrální elektromotor o výkonu 240 kW. Nabíjení elektrobusů probíhá v nově otevřeném depu Stubberud.

Délka vozidel je 18,75 m, což je o 75 cm více než u standardního kloubového modelu Solaris. Zvětšený prostor uvnitř vozidla umožnil umístit až tři místa pro cestující na invalidním vozíku.

Řidiči mají k dispozici automatické asistenční systémy, které zvyšují jízdní komfort a bezpečnost, jako je MobileEye a kamery místo běžných zrcátek. Širokoúhlé kamerové systémy dostupné v každém z vozů navíc poskytují obraz s 360stupňovým pohledem z ptačí perspektivy. To zajišťuje ještě větší bezpečnost a pohodlí pro řidiče. Autobusy jsou navíc vybaveny senzorem soumraku a deště a také funkcí, která automaticky rozpozná únavu řidiče. Elektrobusy jsou vybaveny speciálním skandinávským tepelně izolačním balíčkem, který se skládá mimo jiné z dodatečné izolace bočních stěn, stropu a spodku kolem podběhů kol, dvojitých bočních oken a topných rohoží instalovaných v podlaží v oblasti vstupních dveří. Kromě toho lze na elektrobusy nainstalovat sněhové řetězy.

Díky takovým investicím se Oslo blíží k tomu, aby se stalo prvním městem na světě, které se může pochlubit 100% bezemisní veřejnou dopravou. Vše navíc nasvědčuje tomu, že cíl zcela bezemisní veřejné dopravy stanovený metropolí bude dosažen o 5 let dříve, než se očekávalo.

Zdroj a foto: Solaris Bus & Coach

Leave a Reply

%d bloggers like this: