Mezinárodní soutěž na novou podobu vozidel lanovky na Petřín zná své finalisty

Novou podobu lanovky na Petřín bude připravovat pět designérských studií, tři z ČR a po jednom z Německa a Rakouska, které na základě předložených portfolií minulý týden vybrala odborná porota. Do mezinárodní designérské soutěže, kterou na začátku letošního října vyhlásil Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), se přihlásilo celkem 26 týmů, z toho 10 zahraničních, z Itálie, Německa, Rakouska, Polska, Slovenska, USA a Velké Británie. Kdo se ujme realizace nové podoby této nejnavštěvovanější pražské i české dominanty opět rozhodne odborná porota do konce února 2022. Všechny návrhy předložené týmy postoupivšími do druhého kola, včetně prvního a druhého místa, plánuje DPP a hl. m. Praha představit veřejnosti příští rok v březnu. První cestující by se novou lanovkou na Petřín mohli svézt již na konci roku 2023.

Do dalšího kola postoupila tři česká a dvě zahraniční designérská studia, a to:

ANNA MAREŠOVÁ DESIGNERS, mladá designérka a držitelka prestižního ocenění Red Dot, jejíž studio stojí například také za konceptem nové výletní tramvaje DPP T3 Coupé.

AUFEER DESIGN, česká firma se specializací na inženýrské a vývojářské služby pro automobilový a železniční průmysl, navrhla např. design nových tramvají pro Chemnitz nebo Bratislavu.

JAN TUČEK TEAM, český designér známý svou prací pro přední automobilové značky jako Škoda nebo Mercedes.

N+P INDUSTRIAL DESIGN, německé studio proslavené např. svou realizací designu vlaků pro metro v Mnichově nebo Pekingu.

SPIRIT DESIGN/ DÖLLMANN DESIGN + ARCHITEKTUR ZT, rakouské studio známé svými návrhy a realizacemi řady dopravních prostředků od nákladních automobilů, lodí i například vlaků pro rakouského národního dopravce, společnost ÖBB.

Jejich úkolem bude návrh designu dvou obdobných vozů lanové dráhy s kapacitou až 120 cestujících v každém z nich, a to jak karoserie, tak interiéru. Samotný návrh musí být nadčasovým, moderním a inovativním řešením, respektujícím trendy veřejné dopravy 21. století a v neposlední řadě genia loci i fakt, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších dominant Prahy.

O vítězi v této designérské soutěži rozhodne pětičlenná porota, kterou tvoří přední osobnosti designérské scény i veřejného života a odborníků na dopravu. Jiří Pelcl, profesor z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) a její bývalý rektor, držitel četných světových a národních ocenění za design k užšímu výběru dodává: „Velice nás potěšil tak velký zájem českých i mezinárodních studií, svědčí to o prestiži a výzvě, kterou návrh nové lanovky na Petřín představuje. Sešlo se opravdu mnoho kvalitních portfolií a nebylo lehké vybrat finálních 5 týmů. Byl to celý den náročných diskuzí, ale z konečného výběru máme radost a už teď se těšíme na různé přístupy designérů.“

Zdroj: TZ DPP

Leave a Reply

%d bloggers like this: